Geçen yıl  24 mart’ta Fransız Alpler’inde , yardımcı pilot Lubitz’in  Germanwings yolcu uçağını 150 kişiyle dağa çarptırdığı  trajik olayın yıldönümünde İspanya ve Almanya’da anma törenleri yapıldı.

Çarşamba günü(dün) yerel ve ulusal yetkililer ie kurbanların aile üyeleri ve arkadaşlarının katıldığı Barcelona uluslararası havaalimanı Terminal 2 alanında ve Almanya- Düsseldorf havalimanında bir anma töreni gerçekleştirildi.

Germanwings Havayoluna ait  4U9525 sefer sayılı A320 tipi yolcu uçağında neler yaşanmıştı?

“Aç şu lanet kapıyı”

Alman Bild am Sonntag gazetesinde yer alan habere göre kokpite giremeyen kaptan pilot Patrick  Sonderheimer, 150 kişiye mezar olan uçak düşmeden saniyeler önce, Lubitz’e, “Tanrı rızası için şu kapıyı aç” diye seslendi. Arkada yolcuların çığlıkları duyulurken, baltayla kapıyı kırmaya çalışan Sonderheimer, daha sonra ise ikinci pilota “Aç şu lanet kapıyı” diye bağırdı. Sonderheimer, 10 yıldan beri Lufthansa bünyesinde çalışırken, 2014 Mayıs’ında Gerwanwings’e  katılmıştı.

A380 pilotu olmak istemiş

Uçağını kasten düşürdüğü kanıtlanan Lubitz’le birlikte uçan Germanwings pilotları ise oldukça şaşkındı: “O meslektaşımızla üç ya da dört hafta önce uçmuştum. Onun normal biri olduğunu düşünmüştüm. Hatta geleceğe dair planları vardı. Lufthansa’da çalışmaktan mutlu olacağını, uzun mesafeli uçmak ve A380 pilotu olmak istediğini söylemişti.”

Bu olaydan sonra  European Aviation Safety Agency (EASA) tarafından   yolcu uçaklarında “kokpitte iki pilot bulunması” kuralı zorunlu hale getirildi.

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.