Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaUzayGökbilimciler tartışıyor: Uzaylılara yerimizi nasıl belli edeceğiz?

Gökbilimciler tartışıyor: Uzaylılara yerimizi nasıl belli edeceğiz?

Gökbilimciler, insanların iletişim kurmak istedikleri uzaylılara yerlerini nasıl tarif edebileceğini tartışıyor.

Bilim insanlarına göre bunu başarmak için uzaylıların okuyabileceği galaktik bir haritaya ihtiyaç var. Ancak bu haritayı oluşturmak çok zor olacak.

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü’nde astrofizikçi olan Héctor Socas-Navarro, “Birine nerede olduğunuzu söylemeye çalışıyorsanız, bazı ortak referanslar gerekir” dedi.

Yıldızlar ve gezegenler sürekli hareket halinde. Ancak bilim insanları, sürekli değişen Samanyolu Galaksisi’nde bile konumun bildirilmesi için bazı yöntemler buldu. En çok tartışılanlar arasında iki yol öne çıkıyor.

Elektromanyetik radyasyon

Birleşik Krallık’tan Kraliyet Astronomu Martin Rees, “Çoğu kişi, ‘Güçlü bir radyo dalgası iletelim’ der” ifadelerini kullandı.

Görünür ışıktan radyo dalgalarına kadar birçok özelliği kapsayan elektromanyetik radyasyon, uzaya Dünya hakkında bilgi göndermek için bir numaralı tercih.

Zira bilim insanları, elektromanyetik dalganın frekansını değiştirip düzenleyerek, basit ikili kodda karmaşık mesajlar üretebiliyor. Ayrıca elektromanyetik dalgalar yönlü olduğu için böyle bir sinyali yakalayan herhangi bir akıllı uzaylı, onu Dünya’ya kadar takip edebilir.

Gökbilimciler daha önce uzaylılarla iletişimi denemek için radyo dalgalarını kullanmıştı. 1974’te Porto Riko’daki Arecibo teleskobundan yaklaşık 21 bin ışıkyılı uzaklıktaki M13 yıldız kümesine bir radyo frekansı mesajı gönderilmişti. Mesaj bir DNA molekülünün, Güneş Sistemi’nin ve bir insanın temsilini içeriyordu. O zamandan beri uzaya çok sayıda radyo mesajı gönderildi.

Ancak radyo dalgaları, tıpkı ufak bir dokunuşun suda genişleyen halkalar yaratması gibi seyahat ederken kırılıp genişleyebiliyor. Bu da uzak bir galaksiye ulaştıklarında okunamayacak kadar dağılabilecekleri anlamına geliyor.

Lazer ışığı

Almanya’daki Leibniz Güneş Fiziği Enstitüsü’nden astrofizikçi Svetlana Berdyugina, “Daha doğrudan bir mesaj için görünür lazer ışığı kullanarak yayın yapmalıyız” diye konuştu.

Polarize lazer ışığından oluşan bir mesaj, bozulmadan bir radyo sinyalinden çok daha uzağa gitme potansiyeline sahip.

Ancak bu yöntemde de hassasiyet sorunu öne çıkıyor. Bilim insanlarının lazer ışığıyla sinyal gönderirken son derece hassas hesaplamalar yapması gerekiyor.

Bu da lazer ışınları göndermeden önce uzaylıların nerede olduğunu bilmeyi gerektiriyor.

Bilim insanları, uzaylılarla iletişim kurmak için sayısız yöntemi değerlendirdiklerini belirtiyor. Buna göre hepsinin ortak yönü “sabretmek”.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...