Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkGökçen Grubu'nun Aldığı AQUILA Bursa'da Üretim Yapacak

Gökçen Grubu’nun Aldığı AQUILA Bursa’da Üretim Yapacak

B Plas Üst Yöneticisi Gökçen: Bundan sonraki adımımız, Bursa’da bunu geliştirmek için neler yapabiliriz olacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile birlikte Bursa’da havacılık sektörüyle ilgili yapılması planlanan projeleri kamuoyuna tanıttı. Bursa’da havacılığın yeniden canlanacağını belirten Başkan Altepe, Gökmen Projesi, Uludağ Üniversitesi’nde havacılık bölümünün kuruluşu, havacılık eğitimleri ve uçak üretimiyle Bursa’nın havacılık sektöründe de öncü olacağını vurguladı.

Türk sanayiinin lokomotifi olan Bursa’da sanayi sektörünün katma değeri yüksek ileri teknoloji ve tasarıma dayalı ürünlere yönelmesi noktasında öncülük eden ve bu çalışmalarının meyvesini yerli tramvay üretimi ile alan Büyükşehir Belediyesi, Bursa’yı havacılık üssü haline getirecek önemli bir adım daha attı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yönlendirme ve teşviki ile yerli tramvay üretimini gerçekleştiren Bursa sanayii, şimdi de uçak üretimine başlıyor. Bursa sanayiinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi’ne bağlı B Plas’ın Alman Uçak firması Aquila’yı satın alışının ardından Hilton Otel yapılan basın toplantısında Bursa’nın havacılık potansiyeli gündeme taşındı.

21261_YHG_7101_201602111302

“Bursa Havacılıkta da Öncü Olacak”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin üretim potansiyelinin önemine dikkati çekerek, “Bursa’dan bir dünya markası çıkıyor. Hedefimiz, Bursa’nın marka olmasıdır. Avrupa kenti, çağdaş bir şehir olan Bursa olarak iddialı olduğumuzu dünya markaları ile ortaya koyuyoruz. Bursa´yı dünyada birkaç şehir arasına koyan havacılıkla ilgili çalışmalarımız hızla sürüyor. Bursa, havacılıkta da öncü olacak” dedi.

Bursa’nın vizyonu doğrultusunda öncü ve çevre dostu üretimi hedeflediklerini anlatan Başkan Altepe, “Bursa, altyapısıyla güçlü bir sanayi ve üretim şehri. Her alanda üretimin yapılabildiği birikim ve altyapıya sahip bir şehiriz. Kentin bu gücünü ortaya koyuyoruz. Raylı sistemlerde Bursa, ciddi adımlar attı, Bursa kazandı. Araçlar ürettik, sadece raylı sistem araçları olarak imalatta 72 vagonumuzu mevcut firmadan alsaydık, ödeyeceğimiz fark diğer etkenler hariç 430 milyon lirayı geçiyor. 72 vagonda yaklaşık 2 stadyum parasından istifade ettik. Türkiye’nin istifadesi ise milyarlarca dolar. Artık yerli üretim değer kazanıyor ve kazanç Türkiye’de kalıyor” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’da havacılığı canlandırmak adına önemli çalışmalar yapıldığını da anlattı. Bursa’nın her alanda güzel bir dönem yaşadığını ifade eden Başkan Altepe, “Bursa’da tüm kurumlarla, kent dinamikleriyle işbirliği halindeyiz. BTSO, Uludağ Üniversitesi ve sanayicilerin de desteğiyle kentin üretim potansiyeli daha da değer kazanıyor. Bursa’da havacılıkta da faaliyetlere başladık. Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’ne (BTM) ilave 80 milyon yatırımla TÜBİTAK ve BTSO destekleriyle uzay havacılık bölümü yapılıyor. Bu başka şehre yapılmayacak. Havacılıkta da Bursa rolünü aldı. Uludağ Üniversitesi’nde havacılık bölümü de kuruluyor, altyapının hızlanmasını gerçekleştireceğiz. Tüm sektörleri ve kurumları ile Bursa, havacılığa girmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Dünyadaki Örnekleri İncelendi
Başkan Altepe, havacılık faaliyetleri için Samsun’dan İtalya’ya kadar konusunda uzman her yere gidip araştırmalar yaptıklarını belirterek, “BTSO havacılık kümesi toplantıları izlendi. Bursa’da havacılıkta çıkış yolu bulmanın yollarını aradık, fuarlara gidildi. Almanya’daki fuarda gittik, Türkiye’den katılımın olmayışı beni üzmüştü. Artık Türkiye’nin uçağı da o fuarda olacak” dedi.

Başkan Altepe, havacılıkla ilgili proje ararken Almanya’daki hazır fabrikanın bulunduğunu ve konuyla ilgilenmek üzere B Plas’ın teşvik edildiğini sözlerine ekledi. Gökçen Grubu’nun konuya duyarlı olduğuna değinen Başkan Altepe, “Bu uçağı yapsak, gövde ekipmanları Gökçen grubunun yapacağı işti. Celal Bey de pilotmuş. O da “seve seve o firmayı alırım” dedi. 10 gün içinde çalışma tamamlandı. Almanların da üzüntüsüydü, fabrika Çin’e gidecekken Türkiye’ye gelmiş oldu. Bu durum herkesi sevindirdi” diye konuştu.

21261_YHG_7097_201602111302

“İlk Uçuşu Biz Yapalım İstiyoruz”
Başkan Altepe, birkaç ay içinde Bursa´da üretimin başlayacağını ifade ederek, “Aynı üretim Berlin’de de Türkiye’de devam edecek. 6 ay içinde bitirelim ve ilk uçuşu da biz yapalım istiyoruz. Firma kendi sertifikasyonunu kendisi verebilen bir firma, kadrosunu da genişletiyor. Bursa ve Türkiye, bu sektöre çok güçlü giriyor. Şu anda uçan 200 uçağı var ve siparişleri de var” dedi.

Başkan Altepe, özellikle iş adamlarının uçak kullanması gerektiğini vurguladı. Bursa’da havacılığın gelişmesinin önemine işaret eden Başkan Altepe, “Türkiye bu konuda geri kaldı. Hava, en rahat, en güvenli ve en kolay ulaşım şekli. Türkiye’de 160 tane özel uçak var. Bursa’da bundan daha çok olmalı. İnşallah bu çalışmalarla birlikte havacılığın seviyesini yükseltmiş olacağız. Bursa havacılıkta da merkez oluyor” diye konuştu.

“AQUILA International adıyla devam ediyoruz”
B PLas CEO’su Celal Gökçen de hiç akılda yokken ani bir kararla havacılık sektörüne adım attıklarını anlattı. Çalışmaların sürecinden ve uçağın teknik özelliklerinden bahseden Gökçen, “Hızlı yol aldık. Aralık ayı sonundan bugüne kadar ayda 2 uçak üretir durumdayız. Bu uçaklar iki kişilik uçak. Avrupa’da eğitim ve turing uçağı diye geçiyor. Avrupa’da bu şekilde 782 havaaalanı var. 1100 km menzili olan uçak ve Bombardier’in 4 silindirli bir motoru var. Uçağımızın bütün yapısı kompozit. 100 km’de 9,5 litre süper benzin yakıyor. Eğitim uçağı olarak düşünüldüğü için bakım kolaylıkları olması lazım. Bunlar da düşünüldü. Uçakların bakım masraflarını 4 bin Euro’ya yapabiliyoruz. Uçağımız, 500 kilogramlık eğitim ve turing uçağı. ‘Aquila international’ adıyla devam ettiriyoruz. Firma tanındığı için eski müşterilerin sevdiği uçakları bu isimle hizmete sunacağız. Talepler de gelmeye başladı. Uçak iyi bir uçak olarak biliniyor” dedi.

Sağlam ve Güvenilir
Uçağın sağlam ve havadaki güvenilir kullanımının öne çıktığını kaydeden Gökçen, firmanın sertifikaları hakkında da bilgi verdi. Firma profilinde tasarım yapabilme dizayn sertifikası, üretim sertifikası, bakım sertifikası, uçuşa uygunluk sertifikası verebilme yetkisinin olduğuna işaret eden Gökçen, firmanın Amerika, Avrupa, Avustrulya ve İsviçre’ye hitap ettiğini belirtti. Üretimini devam ettirip paralelinde başka modellerle de çalışacaklarını kaydeden Gökçen, “Uçakla ilgili biraz daha güçlü bir motor çalışması var. Ama en ufak bir şeyi değiştirseniz dahi sertifikasyondan geçmek zorunda. 130 beygirlik bir turbo versiyonu da okullardan gelen talep üzerine çalışmaya alındı. Gece uçuşu sertifikasyonu alınacak ve aletli uçuş sertifikasyonu da yakın zamanda alınacak. Güvenlik paraşütü için de çalışacağız. Bunla planlanan ilk çalışmalarımız. İlerleyen zamanlarda 4 kişilik uçak için de çalışmamıza devam edeceğiz. İlave yeni hangarlar alacağız” dedi.
Firmanın yeni bir uçak daha yapabilecek hale getirildiğini belirten Gökçen, bundan sonra Bursa’da bunu geliştirmek için çalışmalarının süreceğini ifade ederek, “Bizimki küçük bir kıvılcım, inşallah büyük bir hizmet olur. Biz gelip geçiciyiz. İnşallah ‘Aquila’ markası şehrimizde kalıcı olarak devam eder. Bu atılımla ülkemize ve Bursa’ya layık oluruz” şeklinde konuştu.

BTSO’dan Havacılığa Tam Destek
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve yeni ivmeler kazanmasında etkin ve yönlendirici bir gücü temsil eden Bursa’nın otomotiv, tekstil ve makine sektörlerinin nabzının attığı bir kent kimliğinde olduğunu söyledi. Burkay, BTSO olarak Bursa’nın yüksek katma değerli ve stratejik sektörlere dönüşümü adına önemli projelerini kente kazandırdıklarını vurguladı. Uzay, havacılık ve savunma sektöründe kentin ortak aklını harekete geçirdiklerini de belirten Burkay, “Bursa’mızın ve ülkemizin hedeflerinde stratejik öneme sahip uzay, havacılık ve savunma sektör konseyimizi oluşturduk. Ortak bir inanç ve kararlılıkla sürdürdüğümüz çalışmalarımızın sonuçlarını rapor haline getirerek kamuoyuna ve ilgili bakanlarımıza sunduk. Uzay, Havacılık ve Savunma kümelenmemiz kapsamında yola çıktığımızda firma sayımız 100’ü aştı. Ülkemizin ‘Özgün Helikopter Projesi’nde Bursalı firmalarımızın da yer alması ve üretiminde söz sahibi olması için girişimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Gökmen Projesi kapsamında genç kuşağın uzay, havacılık ve savunma sektörlerindeki farkındalığını artıracak çalışmalara imza attıklarını hatırlatan Burkay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde TÜBİTAK, Büyükşehir Belediyesi ve BTSO’nun destekleriyle ‘Gökmen Uzay, Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temelini de kısa süre içerisinde atacaklarını da vurguladı.

“AQUILA, Bursa’ya Değer Katacak”
Burkay, yerli otomobili üretme noktasında iradesini ortaya koyan Bursa’nın 150 yıllık bir sanayi tecrübesi ile kente ve Türkiye’ye katma değer sağlayan Gökçen ailesinin yatırımı ile ülkenin yerli uçak üretme kabiliyetini de sergileyeceğini kaydetti. BTSO Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Üyesi de olan B Plas firması ve Gökçen ailesine böylesine önemli bir projeyi kazandırdıkları için teşekkür eden Burkay, “Türkiye’nin üretim, ihracat ve ticaret merkezi Bursa, uzmanlık merkezi haline gelen odamız, bilginin üretime dönüştüğü bir kimliğe kavuşan üniversitemiz, dünyanın dört bir yanında ürünlerini sergileme başarısı gösteren firmalarımız, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek. Gökçen ailesinin havacılık sektöründeki yatırımı Aquila’nın Bursa’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Burkay, BTSO olarak kentin hedeflerine yeni bir ivme kazandıran yatırımın her zaman yanında olacaklarını da sözlerine ekledi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

“Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Karain Hava Meydanı'nda yapılacak 6 ülkeden...

Avrupa’dan Türkiye’ye Fantastik Rota!

Avrupalı pilotlar Türkiye turuna geliyor. Etkinlik “Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” kapsamında...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “19 MAYIS – UÇAN GENÇLİK ETKİNLİĞİ” düzenleniyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri (Eskişehir), “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 6’ıncı kez düzenleniyor

“FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Sivrihisar Havacılık Merkezi /...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Havacı Çocuklar Etkinliği / Kağıt Uçak Yarışması” düzenliyor

Havacı Çocuklar, Hem Yarışıyor Hem Uçuyor!Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), “23 Nisan...

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...