Geleceğin astronotlarının Bursa’da yetişmesine katkı sağlayacak Gökmen Eğitim Merkezi’nin, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne eklenecek yeni bina projesine Türkiye’nin önde gelen havacılık şirketlerinden destek yağıyor.

Geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Bilim Merkezleri Müdürü Bekir ÇENGELCİ ile BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan, Türkiye’nin önde gelen havacılık firmalarına ziyarette bulunarak Gökmen Eğitim Merkezi projesini ve BTM’yi anlattı.

Görüşmeler kapsamında Roketsan,TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii/TAI, ve Türk Hava Kurumu ziyaret edildi. Gelecek neslin uzay ve havacılık konusunda uygulamalı eğitim alarak yetişmesine olanak sağlayacak proje yetkililerden büyük ilgi ve destek gördü.

Ziyaretler boyunca görüşülen;Roketsan Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, Roketsan Genel Müdür Yardımcıları Dr. Yavuz AKA ve Dr. Sartuk KARASOY, TAİ Genel Sekreteri Tamer ÖZMEN ve Teknoloji Birim Şefi Erhan SOLAKOĞLU, THK Genel Başkanı Vacit ÖKTEM ve THK Havacılık ve Eğitim Müdürü Burçin KARATAŞ SENCER hem etkinlikler hem de içerik anlamında projeye destek verebileceklerini belirtti.

Roketsan; roket füze yakıt sistemlerinin kesitlerini, roket maketlerini ve roket parçalarını tedarik edebileceğini, merkezide oynatılacak bilgilendirme ekranlarına fırlatma ve uydu sistemleri ile ilgili video hazırlayabileceklerini, fırlatmalı dumanlı roketler etkinlikleri ile Bursa Bilim Şenliği’nde yer alabileceklerini belirtti.

TAI Genel Sekreteri Tamer ÖZMEN, milli uçuş örnekleri en önemli örneği olan yerli uçağımız Hürkuş’un ve yerli helikopter Atak’ın merkezde sergilenmesi konusunda ön ayak oldu.

Türk Hava Kurumu ise, Dikey Hava Tüneli için eğitmen desteği sağlayabileceğini belirtti.

76182img_6565-converted 2871_4

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.