GÖKTÜRK-1 uydusunun fırlatma hazırlıklarında son aşamaya gelindi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının önemli projelerinden olan, İtalyan Telespazio S.p.A. firması ana yükleniciliğinde Fransız Thales Alenia Space firması tarafından geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19 Temmuz 2010 yılında başlanan GÖKTÜRK-1 uydusunun fırlatma hazırlıklarında son aşamaya gelindi.

2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2’den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan GÖKTÜRK-1 uydusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak.

Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusu, GÖKTÜRK-2’den daha üstün özelliklere sahip. Bu özellikleri ile GÖKTÜRK-1 en gelişmiş sistemlere sahip keşif/gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak.

GÖKTÜRK-1 uydusunun entegrasyon ve çevresel test faaliyetleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tesislerinde kurulan Türkiye’nin ilk millî Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) merkezinde gerçekleştirildi.

GÖKTÜRK-1 uydusunun Aralık ayı başında Arieanespace firmasının Vega roketi ile uzaya fırlatılması planlanmakta. Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan GÖKTÜRK-1 Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilecek.

5 Ekim 2016 tarihinde TUSAŞ tesislerine, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üst düzey bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında uydunun test faaliyetleri ve intikal hazırlıkları yerinde incelendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.