Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü ilk millî keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, Dünya etrafındaki yörüngesinde 20.000’inci turunu 14 Eylül’de tamamladı.

18 Aralık 2012’de uzaya gönderilen Türkiye’nin uzaydaki gözü Göktürk-2, 14 Eylül’de yörüngede 20.000’inci geçişini başarı ile tamamladı. Yaklaşık dört yıllık süre içerisinde, Ahlatlıbel-Ankara’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Keşif Uydu Tabur Komutanlığında bulunan uydu yer istasyonundan, Göktürk-2 ile yaklaşık 8000 defa iletişim kurulup ve 7000 adetten fazla görüntüleme görevi başarı ile icra edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve kamu kuruluşlarının uydu görüntü talepleri karşılanmasının yanı sıra Dünya’nın çeşitli bölgelerinden görüntüleme yapılarak 20.000.000 km2lik alan başarı ile görüntüledi.

Kapsanan alanın yaklaşık 3.000.000 km2lik kısmı ise Türkiye üzerinde bulunuyor.

Göktürk-2, yeryüzünden 670 km yükseklikteki Kutupsal Güneş Uyumlu Yörüngede, Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlamakta. Uydu ile gündüz ve gece olmak üzere iki periyotta ve toplamda 5-6 defa değişken sürelerle iletişim kurulmakta.

Göktürk-2, Dünya’nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde iken yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip. Millî imkânlarla üretilen ve geliştirilen Göktürk-2 ile Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın görüntülenmesi hususunda uluslararası kısıtlama söz konusu değil.

Göktürk-2, 640 km uzunluğunda ve 20 km genişliğinde bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kapasitede veri haberleşmesine sahip. Yerli olarak geliştirilen uçuş bilgisayarları ve yazılımlarını kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür süresi çerçevesinde normal seviyelerde seyretmekte.

Göktürk-2 uydusunun 20.000’inci yörüngesinde çekilerek başarıyla uydu yer istasyonuna indirilen Lizbon / Portekiz görüntüsü için tıklayınız.

lizbon

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.