Rus basını, ABD’de CIA’nin duyu dışı algılama ve uzaktan görü ile ilgili çalışmaları kapsayan Yıldız Kapısı (Stragate) adlı gizli projenin benzerinin Sovyetler Birliği’nde de olduğuna dikkat çekti. Komsomolskaya Pravda gazetesi, Sovyetler Birliği’nde söz konusu projenin başındaki isim olduğu belirtilen emekli general Aleksey Savin ile konuyu görüştü. Savin’in anlattıkları özetle şöyle:
“Emir verildi. Hemen bilimsel yönteme başvurduk. 80’li yılların sonunda, duyu ötesi algılama yetisi olduğu belirtilen bir grup insan, Savunma Bakanlığı’na başvurdu. Kaybolan gemileri, düşman denizaltılarını arayabileceklerini, insanların bulundukları yerleri tespit edebileceklerini, teşhis koyup tedavi edebileceklerini söylediler.

Rapor yazma talimatı aldım ve doktorlardan, fizikçilerden, askeri ve sivil bilim adamlarından oluşan bir komisyon kurdum. Duyu ötesi algılama yetisi olan bu insanların özelliklerini incelemeye başladık. Özenle yapılan incelemeler sonucunda hazırladığım raporda, üst yönetime, bu insanların söylediklerinin yüzde 80’inin doğru çıkmadığını, yüzde 20’sinin ise doğru olduğunu bildirdim. Genelkurmay Başkanı Mihail Moiseyev ilgilendi, beni çağırdı ve sonuçları dikkatle dinledi.
Olağandışı özellikleri olan insanlardan özel bir idare kurulmasını önerdiler. Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde bu idare oluşturuldu. Moskova’da Kropotkinskaya metrosu yakınlarında, görüşmeler ve deneyler için bana makam dairesi tahsis edildi. Sonra farklı karargahlar bünyesinde bu noktalar oluşturuldu.
Daha sonra öğrendiğime göre, o zaman KGB, Genelkurmay Başkanlığına başvurarak, olağandışı yetileri olan insanlar ile faaliyette bulunulmasını teklif etmiş.
Daha sonra SSCB Başbakanı da olan dönemin Maliye Bakanı Valentin Pavlov finansman kısmında yardımcı oldu. Yılda bu proje için yaklaşık 100 milyon ruble kaynak ayrıldı.
Neredeyse her konuyla, Gorbaçov’un talimatıyla, Özbekistan çöllerinde uzaylılar ile buluşulmasıyla bile ilgilenildi. Olağandışı yetileri olan Mark Milhiker, Genel Sekreterliğe, 1991 yılında temmuz ayında bir gün Kızılkum Çölü’ne uzaylıların ineceğini ve dünya uygarlığı ile iletişime geçmek istediklerini bildirdi. Gorbaçov buna ciddi yaklaştı ve Milhiker’in mektubunu Savunma Bakanı Yazov’a gönderdi. Genelkurmay’ın emriyle, Kızılkum Çölü’ne uçmamız gerekti. Uzun süre bekledik, ancak uzaylılar gelmedi. Geri döndüm ve hükümete bunu rapor ettim.
1990 yılında Tiflis’te askeri depoya düzenlenen saldırıdan sonra bu grup sayesinde suçlular bulundu ve saklanan silahların yerleri tespit edildi. Daha sonra Kuzey Kafkasya ve diğer çatışma bölgelerinde de bunun yardımı oldu.”(turkrus.com)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.