Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGenel HavacılıkGörevden alınan THK Merkez Denetleme Kurulu üyelerinden açıklama

Görevden alınan THK Merkez Denetleme Kurulu üyelerinden açıklama

THK tarafından üyelikleri askıya alınan Merkez Denetleme Kurulu üyesi Bayram Duman, Muzaffer Başer ve Gökhan Doğan imzasıyla Şube Başkanlıklarına gönderilen yazılı açıklamada, mevcut yönetimin tasarrufları hakkında duyuru yayınladılar.

Yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Değerli Başkanlarım, Kıymetli Dostlar,

Hatalar, bedeller ödenmeden ortadan kaldırılamıyor…

Aylardır korkunç bir felakete sürüklenen Türk Hava Kurumumuzu sizlerle birlikte uçurumun kenarından çekip kurtarmaya çalışıyoruz. Devletimizin yasaları ve tüzüğümüze göre bugün, 46. Olağanüstü Genel Kurulumuzu toplayıp şanla, şerefle yeniden başlayacaktık. Olmadı, olamadı… Ne büyük yazık ki iş başına geldiği ilk günden beri THK’dan faydalanmak ve sonunda THK’yı yok etmek üzere olan zat buna mani oldu.

​Nasıl olduğunu anlatacağız.

​Ümit ederiz ki bazı arkadaşlarımız; kötü gidişatı fark ettiği halde biraz daha beklemeyi tercih etmenin nelere sebep olduğunu böylesine acı bir tecrübeyle anlamış olsun…

​Sevgili dostlar ‘geciken adalet, adalet değildir’.
Şöyle ki…

THK Genel Başkanlığı olarak açılan davada Mahkeme, Çarşamba günü olağanüstü genel kurul yapmamızın önünde engel olmadığına hükmetti. Biz de hazırlıklarımıza son şeklini verdik. Perşembe günü başka bir mahkeme yine THK Genel Başkanlığı tarafından yapılan aynı müracaat üzerine ‘tedbiren’ genel kurul yapılamaz kararı verdi. Hukukçu Şube başkanlarımız ile THK sevdalısı kurum dışı avukat ve gönüllülerimizle giriştiğimiz destansı savunma maalesef sonuç vermedi. Hâkim, açıkça suç işlediği anlaşılan genel başkanın, olağanüstü genel kurul talebi içeren raporumuzun gereğini yerine getirmemesini, Genel Yönetim, Disiplin ve Merkez Denetleme (yedek) kurullarının olağanüstü genel kurula gitme amacıyla istifalarını dikkate almadı.

​Kararın dayanağı,
​Merkez Denetleme Kurulu’nun OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISINDAN ÖNCE, sözde genel başkan tarafından 28 Haziran tarihinde görevden alındığı iddiasıydı. Halbuki Merkez Denetleme Kurulu 11 Haziran’da derhal Olağanüstü Genel Kurul’a gidilmesini talep etmiş, Genel Yönetim Kurulu üyelerinin çoğunluğu gereği yerine getirilmeyince 26 Haziran’da istifa etmiş ve MDK zorunlu olarak süreci üstlenmek zorunda kalmış 27 Haziranda Genel Kurulu yapacağını Genel Başkanlığa bildirmişti.

​Hayretler içinde bırakan ve herkesin şaşıracağı bu karar, hukuk tarihimizdeki yerini büyük soru işaretleriyle alacaktır. Öte yandan genel başkan sıfatını taşıyan kişinin böyle bir yetkisi olmadığı, bu yetkinin sadece olağanüstü durumlarda GENEL YÖNETİM KURULUNDA olduğu tüzüğümüzün 21 (g) maddesinde yazılıydı.

Hangi dereden su getirdiysek sayın hâkimin kararını değiştiremedik. Bu ilginç,tuhaf ve hayret verici karar tıpkı, yetkileri düşmüş ve tutuklanması gereken bir amirin, tutuklamaya yapacak memuru görevden almasına ve bu görevden almanın aynı mahkeme tarafından kabul edilmesine benzer. Bu husustaki gerçek yargıyı siz THK mensupları ve istinatgâhımız olan yüce Türk Milleti verecektir. Biz yine de ”Ankara’da hakimler vardır” inancımıza gölge düşürmeyelim…

Üzüldük ama bilinçlendik. Zulüm gördük ama eninde sonunda yurdumuzda iyi insanların kazanacağına inancımızı yitirmedik. Hafta başında yeniden harekete geçecek ve en kısa sürede bütün kötülükleri THK üzerinden ilelebet def edeceğiz. Çünkü iyi biliyoruz ki; “bir ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmazsa o memleket batar”…

Aslında kâbus, 9 ay evvel Türk Hava Kuvvetleri delegesi olarak bizlere dayatılan hiç tanımadığımız birini seçmek zorunda kalmakla başladı. O gün THK’nın ikiz kardeşi
olan Hava Kuvvetlerimizin komutanı Hasan KÜÇÜKAKYÜZ Paşa bu kişiyi göklere çıkaran bir konuşma yapmıştı. Umutlanmıştık. İçinde bulunduğumuz mali zorluklardan bizi kurtaracak kişi bu olabilirdi. Öyle olmadığı gibi mevcut işlerimizi de kaybettirdi ve bizleri bizim yıllarca mücadele ettiğimiz yolsuzluklarla suçlama sefilliğine saptı. Hakikat, er geç ortaya çıkacaktır.

​Eminiz ki, Hasan Paşa bu zatın güzide kurumumuzu böylesine büyük bir felakete sürükleyeceğini bilemezdi. Bugün bu şahıs, 94 yıllık THK’mızı yanındaki suç ortaklarıyla beraber günden güne yok olup kapanmasına çalışıyorlar. Yanındaki sözde hukukçuyla bütün şubeleri kapatacak vahim bir planın son aşamasına geldiği konuşuluyor.

Şu anda halen kuvvet komutanı olan Sayın Küçükakyüz Paşa, o gün yaptığı konuşmasının sorumluluğunu almalı ve bu beladan THK’yı kurtarmalıdır.

En kıymetli varlığımız olan Laleli Otelinin kapalı kapılar ardında peşkeş çekildiği, bu amaçla ulusal basında büyük paralar karşılığı yalan haberler yaptırtıldığı bilgisi ayyuka çıkmış durumda. Basından takip ediyorsunuzdur. Maalesef bir partinin eski milletvekili kimliğini kullanan bir zat da bu duruma katılmış yapılan hatalara destek vererek,yapılan bu yanlışların içerisine girmiştir.

Kendi içimizden bildiğimiz Erzurum gibi şanlı bir ilimizin şube başkanı bu art niyetli kişilerin kılavuzu olmuştur.
Yani işimiz çok zor.

‘Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürecek’ ve Allah’ın izniyle başaracağız.
THK, helal emekler ve alın teri üzerine bizzat yüce Atatürk tarafından kurulmuştur. Çapul peşinde olanlara terk edilemez.

Sözde genel başkan, şubeler bazında tek bir kişinin desteğine bile sahip olmadığı halde, Kurumun kurtuluşu için olağanüstü genel kurul yapmak amacıyla istifa eden
arkadaşlarımızı sözde görevden el çektirmiş. Gülümseyerek mukabele ediyoruz. Malum şahsa tavsiyemiz, uhdesindeki bu fevkalade güç ve yetkiyle, ABD Başkanı Trump’a hatta Şeytan’a görevden el çektirmesidir. Eminiz yapar. Belki böylece Dünya ve insanlık rahat yüzü görür. Allah hiç kimseyi akıl sağlığından mahrum etmesin.

​Yine de yarınlarda THK üzerine araştırma yapanlar,“hezeyan neticesi olan bu sözde el çektirme listelerinde adları geçen mensuplarımızı, bu dönemin göğüsleri şeref madalyalı gözü kara kahramanları olarak anacaktır”.

Biliyoruz ki, Kurumumuzun bekası ve büyük Türk Milletinin selameti dışında amaç gütmeyen sizler, katılımcı bir yönetim ve sorumlu bir yaklaşımla bu felaketin tekrarlanmasına izin vermeyeceksiniz.

Bu süreçler bizleri daha da biledi daha da bilinçlendirdi. Dostu da düşmanı da daha iyi seçer olduk. Birbirimizi daha iyi tanıdık,
daha çok sevdik.

Birbirimizden farkımız olmaksızın, kol kola ve hayır umarak hedefe yürüyoruz.Günden güne büyüttüğümüz fırtına, karşımızdaki örümcekleri ağlarından söküp atacaktır. Tarihin THK için üzerimize yüklediği büyük misyonun farkındayız: Bizler için THK, Millet kadar, vatan kadar yücedir. Yegâne dayanağımız olan Milletimiz ve THK mensupları önünde söz veriyoruz ki; düştüğümüz yerden şanla, şerefle kalkacak ve bir daha ASLA ama ASLA böyle acemi hatalara düşmeyeceğiz.

THK’nın göz kamaştırıcı yarınları önünde umutla gülümsüyor ve her birinizi sevgiyle,saygıyla kucaklıyoruz.


*

Öte yandan THK’dan yapılan açıklamada, aralarında eski THK Başkanı Kürşat Atılgan, eski Genel Sekreter Salim Kaya ile Şube Başkanlarının bulunduğu 13 kişinin daha üyeliklerinin askıya alındığı belirtildi.

Önceki gün THK Yönetim organlarında görevli 35 kişinin de üyelikleri askıya alınmıştı.

THK’nın başvurusu üzerine, Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, görevden el çektirilen 3 Merkez Kurulu üyesinin Genel Kurul çağrısının haksiz ve usulsüz şekilde yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü genel kurulu iptal etti.

 Mahkeme, 19 Temmuz 2019 tarih ve 2019/373 Esas No’lu kararıyla, “20-21 Temmuz 2019 ve 27-28 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılması planlanan Olağanüstü Genel Kurul hazırlık işlemlerinin HMK’nın389 v.d maddeleri gereğince “TEDBİREN DURDURULMASINA” karar verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

“Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” 19 Mayıs’ta gerçekleştirilecek

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Karain Hava Meydanı'nda yapılacak 6 ülkeden...

Avrupa’dan Türkiye’ye Fantastik Rota!

Avrupalı pilotlar Türkiye turuna geliyor. Etkinlik “Uluslararası Antalya Türkiye Fly 2 Troy Festivali” kapsamında...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “19 MAYIS – UÇAN GENÇLİK ETKİNLİĞİ” düzenleniyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri (Eskişehir), “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, “FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 6’ıncı kez düzenleniyor

“FLY-INN / PİLOTLAR GÜNÜ KUTLAMASI” 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Sivrihisar Havacılık Merkezi /...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Havacı Çocuklar Etkinliği / Kağıt Uçak Yarışması” düzenliyor

Havacı Çocuklar, Hem Yarışıyor Hem Uçuyor!Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), “23 Nisan...

Biden, özel jetler için yakıtta vergi artışı öneriyor ve bunu zenginlerin kendi payına düşeni ödemesi olarak görüyor

ABD Başkanı Joe Biden, özel jetler için yakıt vergilerinde büyük bir artış öneriyor ve...

Sivrihisar Havacılık Merkezi, “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” düzenliyor

Sivrihisar Havacılık Merkezi, Necati Artan Tesisleri’nde (Eskişehir), 03 Mart 2024 tarihinde “Kadın ve Dünya Havacılığı Sempozyumu” ÜÇÜNCÜ kez...

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera, helikopter kazasında ‘boğularak’ yaşamını yitirdi

Pinera'nın kullandığı helikopterdeki diğer üç kişinin kurtulduğu kaza ile ilgili soruşturma sürüyor.Eski Şili Devlet...