İsveç Hava Kuvvetleri, SAAB Gripen E savaş uçaklarının Rusların Sukhoi savaş uçaklarını yok etmek üzere özel olarak tasarlandığını açıkladı.

İsveç Hava Kuvvetlerinden Mats Helgesson, yaptığı açıklamada SAAB Gripen E uçaklarının Rusların zorlu Sukhoi savaş uçaklarını, ABD’nin düşük görünürlük teknolojisi olmadan yenebileceğini söyledi. Helgesson, Gripen E savaş uçaklarının yarıştığı ihale için konuşma yaptığı Finlandiya’da “Gripen özellikle E modeli Sukhoi’leri yok etmek için tasarlandı. Orada kara kuşak sahibiyiz.” dedi.

Özellikle ABD üretimi savaş uçaklarına karşı sahip olduğu yüksek manevra kabiliyeti ile efsanevi bir ün elde eden Sukhoi savaş uçaklarının zayıf noktası Gripen tasarımcıları tarafından bulunmuş olabilir. Toplam kalkış ağırlığı nedeniyle silah kapasitesi ve de tasarımı itibarıyla düşük radar izi noktalarında zayıf olan Gripen savaş uçakları en uzun menzilli, en hızlı ya da en ucuz savaş uçağı da değil. Ancak uçağın temel amacı doğrudan Rus savaş uçaklarına karşı üstünlük sahibi olmak.

Business Insider’da konuyla ilgili olarak açıklamasına yer verilen bir uzman Justin Bronk A-10 dev bir topun etrafına inşa edilirken Gripen ise güçlü bir elektronik savaş sisteminin içinde üretildi dedi. Bronk’a göre günümüzde tüm savaş uçakları belli ölçüde elektronik savaş unsurlarına sahip ancak Gripen özellikle E modeli bu konuda en yakın rakibinden azımsanamayacak kadar önde.

Gripen pilotlarının eğitim ve tatbikatlarda uçağın bu yönünü tam kapasite kullanmamaya gayret ettiklerine dikkat çekilirken bir kez tam kapasite kullanımın gerçekleştiği tatbikatta uçağın ciddi bir farkı ortaya koyduğu ifade edildi. Bronk “Yıllar önce Gripen pilotları eğitim uçuşunda Alman pilotlarla hep aynı şekilde uçmaktan sıkılarak elektronik savaş sistemlerini kullanmaya karar verdi ve onlara adeta cehennemi yaşatmışlardı.” dedi. Yaşanan olayda bir adet Gripen savaş uçağının hiçbir şekilde tespit edilmeden Alman Eurofighter Typhoon uçağının kanadı ile temas edebilecek kadar yaklaştığı söylendi.

Bu bilgilerin ışığında Gripen’in özellikle elektronik savaş unsurları anlamında özellikler Eurofighter Typhoon’a karşı ciddi avantajlı olduğu söylenebilir.

GRIPEN İÇİN GÖRÜNMEZLİK BİR İHTİYAÇ DEĞİL

Gelişen Amerikan savaş doktirininde görünmezlik önemli bir yer tutarken SAAB mühendisleri bu konuya farklı bir şekilde yaklaşıyor. SAAB, düşük radar izi yerine elektronik harp unsurlarını kullanarak Rus radarlarını etkisiz hale getirmeyi planlayan bir anlayışa sahip. Böylece uçağın radar görünürlüğüne karşı önlem alınsa bile tasarımda değişikliğe gitmeden elektronik savaş sistemindeki farklı unsurlarını kullanarak daha iyi ve kolay bir şekilde sonuca ulaşılabileceği düşünülüyor.

SAAB bu noktada Gripen E’nin sahip olduğu yazılımı iki yılda bir güncelleyerek elektronik savaş yeteneğini devamlı en üst seviyede tutmayı hedefliyor.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.