Türk savunma ve havacılık sanayinin önde gelen firmaları, Gaziantep’te “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi” kapsamında düzenlenen fuarda stant açarak ürünlerini tanıttılar.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı desteği ile Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Platformu Derneği (TÜDEP) koordinasyonunda gerçekleştirilen “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi”, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde başladı.

Zirvede, sektörün ihtiyaç duyduğu ve ithalatını yaptığı ürünlerin bölge sanayicileri tarafından incelenmesi ve üretilme olanaklarının araştırılması amacıyla mini bir fuar organize edildi. Programa katılan ASELSAN, TAI/TUSAŞ, ROKETSAN, THY Teknik, MKEK, TÜBİTAK SAGE, HAVELSAN, TEI, ASPİLSAN, İŞBİR ELEKTRİK, ALP HAVACILIK, FNSS, NUROL gibi savunma ve havacılık sanayinin önde gelen firma ve kurumları, Gaziantep ve diğer illerdeki sanayicilerin üretimleri ile yerlileştirmek istedikleri ürünleri sergilediler.

GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da stantları tek tek gezerek, firma yetkilerinden ürünler hakkında bilgi aldılar, fuarın hayırlı olmasını dilediler.

İlk gün ayrıca, ana kurumların tedarik süreçlerine ilişkin teknik sunumlar yapıldı.

Savunma, havacılık sanayinin millileşmesi amacıyla düzenlenen “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi”nin resmi açılışı yarın saat 9.30’da, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın da katılacağı törenle gerçekleştirilecek. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu’nun açılış konuşmalarının olacağı zirve, daha sonra Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve firma sunumları, protokol stant ziyaretleri ile sürecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.