Kuzey Kore, Güney Kore’nin F-35 savaş uçağı alımına tehditkar bir açıklamayla karşılık verdi. Pyongyang, Seul’un filosuna katacağı savaş jetlerine karşılık yeni silahlar geliştireceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığına bağlı adı belirtilmeyen bir yetkilinin yaptığı açıklamada, “Hem Amerika Birleşik Devletleri’nden silah alıp hem güney ve kuzey arasında iş birliğinden bahsetmeleri, Güney Kore makamlarını küstah ve acınacak durumda düşürüyor.” denildi.

Kuzey Kore Haber Ajansı’nın (KCNA) duyurduğu açıklamada, “Bu ölümcül silahları tamamen yok edebilmemiz için özel silah sistemleri geliştirip denemekten başka bir seçeneğimiz yok.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görünmez ölümcül silah olarak da bilinen F-35A’ların teslimatı, “olağanüstü durumlarda Kuzey’in işgaline kapı aralayacaktır” şeklinde yorumlandı.

Pyongyang, yeni nesil F-35 savaş uçaklarıyla Güney Kore’nin bölge ülkeleri arasında askeri üstünlük sağlamayı hedeflediğini savunuyor.

Güney Kore, ABD’den satın aldığı 40 adet F-35 savaş uçağından 2’sini mart ayında teslim almıştı. Son teslimatın 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.