Terörle mücadelenin aktif olarak sürdüğü Hakkari’de valilik insansız hava araçları ve çok hafif hava araçlarının uçuşlarını kısıtlayan bir emir yayınladı.

Gelişen teknoloji ile birlikte, Motorlu Çok Hafif Hava Araçları ve Sivil İnsansız Hava Araçlarının (İHA veya DRONE) kullanımının sıklaştığı, hava araçlarının kamera harici yük taşıyabilme kapasitelerinin arttırıldığı bilindiğinden, terör örgütü mensuplarınca hassasiyet arz eden kurum ve kuruşlar ile güvenlik güçlerimize karşı bombalı saldırı ve keşif amaçlı eylemlerde kullanılması ihtimaline karşı yayınlanan emir ile İHA ve ÇHHA’larının Hakkari il genelinde bazı alanlarda uçması izne bağlı olarak yasaklandı.

Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamada, Valilik ve Kaymakamlık Binaları, Askerî Bölge, Bina, Tesisler ve lojmanlar, Adliye Binaları ve Lojmanları, Emniyet Bina, tesis ve lojmanları, Hava Limanı ve çevresi, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait bina, tesis ve lojmanlar üzerinde İHA ve ÇHHA kullanılması yasaklandı. Ancak valilik tarafından hazırlanan formun doldurularak 24 saat öncesinden bilgi verilerek UÇUŞ gerçekleştirilebilecek. Aksi halde her türlü Sivil İnsansız Hava Araçları (İHA veya DRONE) ve Motorlu Çok Hafif Hava Araçları ile yasaklanan mahallerde veya izin alınmadan gerçekleştirilen uçuşların emniyet ve jandarma birimlerince tespiti halinde bu durum tutanağa bağlanacak ve mezkûr mevzuat çerçevesinde cezalandırılacaktır, denildi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.