Antalya’da havadan görüntüleme hizmeti sunan bir firma, uçak kaldırılarak veya helikopter kaldırılarak yüksek bedellerle yapılan haritacılığı İnsansız Hava Aracı (İHA)olarak tanımlanan hava araçları sayesinde daha ucuz mal ediyor. Daha hızlı bir şekilde üretilen haritalar şehircilik faaliyetlerini kolaylaştırıyor. Uydu cihazları sayesinde yaklaşık veriler yerine net ölçüler elde edilebiliyor. İHA’ların diğer bir marifeti ise taş ve mermer ocaklarında çıkarılan taş miktarını ölçmek olacak.

Airkopter yöneticisi İsmail Çivrilli, Haber Tuar’a hava araçlarının haritacılık sektöründe nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler verdi. Çivrilli, “Kullanmakta olduğumuz bu araçlar belli bir alan üzerinde önceden programlanarak tamamen otomatik uçuşlar yaparak, belli aralık ve güzergâhta sıralı yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilmektedir.” dedi. Çekilen fotoğrafların hassas koordinat bilgileriyle birlikte işlenerek kısa sürede önemli bölgelerin haritalarının çıkarılabildiğini söyleyen Çivrilli, İHA’ların yurtdışında uzun süredir haritacılıkta kullandığını belirtti. Çivrilli, “Havadan çektiğimiz fotoğraflara aynı zamanda tekil olarak enlem, boylam ve yükseklik bilgileri kaydediliyor. Sonrasında da, yerden değişik noktalardan alınan hassas GPS koordinat bilgileri ile de eşleştirilerek hepsi bir araya getiriliyor. Ortaya çıkan sonuçta istenen alanın cm hassasiyetinde Ortofoto’su ve 3D modellemesi çıkartılıyor. Bu çözümümüz başta özel ve kamusal harita ve kadastro sektöründe, tarım, inşaat, madencilik, arkeoloji gibi birçok sektörde önemli bir ihtiyaç.” şeklinde konuştu.

2 metre ile 400 metre arasında yüksekliklerde çekim yapabildiklerini sözlerine ekleyen Çivrilli, kullandıkları haritalama sistemi ile şehirlerin yeniden planlamasında kolaylıklar sağlayacaklarını aktardı. “Restorasyonu yapılacak tarihi bir alanın veya binanın tüm açılardan ve yüksekliklerden her santimetrekaresinin görsel olarak doğru ölçülebilecek.” diyen Çivrilli, tarım alanlarının verimliliğinin havadan çekilen verilerle tespit edilebilmesinin mümkün olacağını söyledi. Bir mermer ocağında farklı tarihlerde kaç metre küp taş çıkarıldığının ölçümlü tespitinin de yapılabileceğini belirtti.

Çivrilli’nin verdiği bilgiye göre; Airkopter firması profesyonel helikopterler ve kameralar ile, film, dizi ve reklam sektörüne boy gösteriyor. Uzaktan kumanda ile yönetilen insansız hava araçları ile havadan görüntüleme hizmetleri veriyor. Başta oteller olmak üzere, fabrika, arazi, yat, tekne, tarihi ve turistik yerlerin havadan fotoğraf ve video görüntülerini çekiyor.

harita_yapimi_icin_ucacak

SESSİZ, DUMANSIZ, SARSINTISIZ

Sessiz, dumansız ayrıca sarsıntısı olukça az olan İHA’lar üzerinde bulunan GPS sistemi ile istenilen noktada havada sabit durabilir, önceden verilen koordinatlara otonom uçuşlar yapabilir, acil bir durumda ise kalktığı yere otomatik olarak iniş yapabiliyor. Çekim esnasında kablosuz bağlantı ile yer istasyonuna görüntü gönderebildiği için, kolaylıkla istenilen her açı ve perspektif havadan kayıt altına alınabiliyor. İHA’lar bu özellikleri ile normal bir helikopter veya uçaktan çok daha ucuz.

Yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf ürettiklerini de aktaran Çivrilli, “3 tipte ve farklı ağırlıkta kameralar taşıyabilen 4-6 ve 8 kollu airkopter araçlarımız mevcut. İstenen işe ve kaliteye göre farklı araçlar ve kameralar kullanıyoruz.” dedi. Çivrilli, İHA’lar oldukça ağır olan ve kurulumu zahmetli Jimmy Jib tarzı kameralarının pabucunu dama atacağını söylüyor.

En büyük problemlerinin piyasada hava aracı olarak sunulan aksiyon kameraları olduğunu anlatan Çivrilli, bunların kullanımının oldukça yaygınlaştığını ancak, kendi kullandıkları sistemin bunlarda daha ileri ve gelişmiş olduğunu vurguladı. Bu İHA’ların kullanılması için özel sertifikaya ihtiyaç duyulduğunu anlatan Çivrilli, “Yurtdışında bu araçları izinsiz olarak kullananlar cezalandırılmaya başlandı. Türkiye’de buna yönelik düzenleme gerekiyor. Çünkü bu iş profesyonellik gerektiriyor.” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.