THY’nin “ücret düzenlemesi teklifiyle” ilgili konuşan Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, henüz resmi bir teklifle gelinmediğini, nabız yoklandığını belirterek, “Nabız yoklanıyor. Resmi teklif olsa da olmasa da kati suretle reddediyoruz. Gönüllerinden geçeni biliyoruz ama kabul etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

Hava-İş Başkanı: Resmi teklif olsa da, olmasa da reddediyoruz

Evrensel gazetesine konuşan Hava-İş Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise “Şirketin isteklerine olumlu bakmıyoruz. Resmi bir teklif gelmedi. Nabız yoklanıyor. Resmi teklif olsa da olmasa da kati suretle reddediyoruz. Gönüllerinden geçeni biliyoruz ama kabul etmemiz mümkün değil.Emekçinin kıdem tazminatı ile ilgili sıkıntı yaşadığı şu günlerde bir sözleşme geriye gitmek gibi demek bu. Elimizi taşın altına koyarız ama biz 10 yıl da bedava çalışsak işçi maliyetlerini sıfıra indirip THY’yi kâra geçiremeyiz” dedi.

THY İstihdam Başkanlığı’nca çalışanlara gönderdirilen bildirimde, koronavirüs salgını nedeniyle, “Hava yolu taşımacılığı sektörü, sivil havacılık tarihinde benzeri görülmemiş bir şekilde ve tüm öngörü ve tahminlerin ötesinde olarak sekteye uğramış ve küresel salgının yıkıcı etkisine maruz kalmıştır. Hava yolu taşımacılığı, gidişatı tam olarak kestirilemeyen zorlu bir sürecin içinden geçmektedir. Hava yollarının bu mevcut şartlardaki gelir ve gider dengesi ile istihdamı koruyabilmeleri mümkün gözükmemektedir. Bu kapsamda Hava-İş Sendikası ile ortaklığımız arasında da 4, 10 ve 17 Haziran 2020 tarihlerinde yaptığımız toplantılarda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş, istihdamı korumak amacı doğrultusunda zorunlu hale gelen yeni ücret düzenlemeleri konusunda görüşmeler yapılmıştır” ifadeleri yer almış ve Hava-İş’in yanıtının beklendiği vurgulanmıştı.

Bugün ise THY’den çalışanlara gönderilen bildirimde “Uçuş ekiplerinden (gönüllülük esasına göre) Covid-19 sebebiyle Temmuz ayı için en az 1 aylık süreyi kapsayan ücretsiz izin taleplerinin yarın gün sonuna kadar e-mail ile gönderilmesi” istendi.

Öte yandan, Hava İş Sendikası akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, THY’nin resmi bir teklif yapmaması nedeniyle geri dönüş yapılmadığı belirtilerek,” Kısa Çalışma Döneminin Cumhurbaşkanımızın kararıyla bir ay daha uzatılmasının ardından bilindiği üzere İstihdam Başkanlığı tarafından konuyla ilgili bir mail atılmıştır. Lakin bilinmesini isteriz ki ilgili mailde geçen “Sendikaya teklif verilmiştir ve cevabı beklenmektedir.” ibaresi  doğru değildir.” denildi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.