Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAskeri Havacılık"Hiç Düşünmeden Döneceğiz"

“Hiç Düşünmeden Döneceğiz”

Kimi yüksek maaşını göz ardı etti, kimi ailesinden uzak kalmayı göze aldı; darbe girişimi sonrasından ihraçlar nedeniyle pilot ihtiyacı duyan Hava Kuvvetleri’ne dönmek için başvurdular. Al Jazeera Türk’den Güray Evin Hava Kuvvetleri’ne dönüş yolu açılmasının ardından başvuran ilk pilotlardan Ertan Uzun, Doğan Mart ve Haris Toğar ile konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, yaklaşık 260 pilot Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilmişti. Pilot sayısı önemli miktarda azalınca Kanun Hükmünde Kararname ile emekli olmuş veya Gülen örgütü üyelerinin baskıları nedeniyle Hava Kuvvetleri’nden ayrılmak zorunda kalmış pilotlara dönüş yolu açıldı. Hava Kuvvetleri’ne dönmek için ilk başvurular bu hafta geldi. 6 emekli pilot dönmek istediklerini söyledi. Onlarla bizzat Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal konuştu. Bu pilotlardan Ertan Uzun, Doğan Mart ve Haris Toğar ile konuştuk.

Üçü de emekli binbaşı. Şimdi Eskişehir’de yaşıyorlar. Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Pilotaj bölümünde öğretmen pilot olarak görev yapıyorlar. Sivil sektörün ihtiyaç duyduğu ticari pilotları eğitiyorlar. Uzun, Toğar ve Mart, darbe girişimi sonrası oluşan pilot açığını azaltmak için, “baba ocağı” dedikleri, Türk Hava Kuvvetleri’ne tekrar dönmek için başvurdu. Onlarla birlikte başvuran diğer pilotlar da Mehmet Akif Öz, Ersoy Çil ve Tolga Çınar.

“Görevini iyi yapan bir öğretmendim”

hic-dusunmeden-donecegiz2
Binbaşı rütbesinde emekli olan Haris Tuğar, 6 yıldır Eskişehir’de yaşıyor. Fotoğraf:Güray Ervin/Al Jazeera Türk

Haris Toğar, evli ve üç çocuğu var. Ordudayken eğitmen pilottu. Mecburi hizmet süresini tamamladıktan sonra 7 yıl önce emekli olduğunu anlatıyor. Emeklilik kararında son 5 yılında karargâha çekilmesinin de etkisi var. “Şimdi anlıyorum ki başkalarının önünü açmak için uçuştan aldılar” diyor. Şimdi Eskişehir’de yeni bir hayatı var. Toğar, Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot ihtiyacı olduğunu öğrenince, hiç düşünmeden dilekçe verdiğini anlatıyor:

“2004’e kadar eğitmen pilot olarak Çiğli’de pilotaj eğitimi verdim. Görevini iyi yapan bir öğretmendim. İşimi severek yapıyordum. Şimdi anlıyorum ki başkalarının önünü açmak için beni uçuştan alıp, karargâha verdiler. En verimli zamanımda beni karargâha verdiler. Bunu o zaman anlamadık. Her pilot uçmak ister. Karargâhta beş yıl çalıştım ve 2009’da mecburi hizmetim bitince emekli oldum. Ailemle birlikte burada bir düzen kurduk. Çocuklarım okula gidiyor. Bir çevremiz var. Ama Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot ihtiyacı olduğunu duyduğumda, hiç düşünmeden mesleğime geri dönmeye karar verdim. Eşim ve çocuklarım da bu konuda beni desteklediler. Dilekçemizi verdik ve süreç başladı. Eğer kabul edilirsem, İzmir Çiğli’ye gideceğim. Ailem ve çocuklarım burada kalacak. Ben orada belki bir yıl belki daha uzun süre misafirhane de kalacağım. Bunlar hiç önemli değil. Beni meslek sahibi yapan TSK’ya borcum var.”

Doğan Mart (solda) ve Ertan Uzun, birlikte görev yaptılar. Fotoğraf: Al Jazeera Türk
Doğan Mart (solda) ve Ertan Uzun, birlikte görev yaptılar. Fotoğraf: Al Jazeera Türk

“Biz, gönül borcunu ödeyemedik”

Dilekçe veren isimlerden biri de Doğan Mart. Evli ve iki kızı var. Mart, 7 yıl önce Hava Kuvvetleri’nden ayrıldı. Kendisini yetiştiren Hava Kuvvetleri’ne gönül borcu olduğunu söylüyor:

“Savaş pilotu yetiştirmek kolay değil. 2,5 yıl pilotaj eğitimi alıyorsunuz, 6 ay harbe hazırlık eğitimi alıyorsunuz. Etti 3 yıl. 3 yıl sonra savaş pilotu oluyorsunuz. Uçtukça tecrübe kazanıyorsunuz. Ben eşime ‘Hava kuvvetleri bizi çağırabilir’ dedim. Hiç düşünmeden ‘Kabul et’ dedi. ‘Kolay olmayacak zorluklarını düşün’ dedim. ‘Hayır’ dedi. ‘Derhal kabul et’ Eşimden de aldığım bu cesaretle dilekçemizi verdik. Eşim öğretmen. Kızlarım okuyor. Onlar da desteklediler. Biz fiili hizmet borcumuzu 15 yıl 6 ay çalışarak ödedik. Ama bize bu altın bileziği Hava Kuvvetleri taktı. Biz Hava Kuvvetleri’nde büyüdük. Biz gönül borcumuzu ödeyemedik. Onun yeri çok farklı. Gönül borcu ödenmez zaten. İnşallah olursa Kasım’ın ilk haftası İzmir’e katılış yapacağız. Ülke savunması bir numaralı önceliktir benim için, sonra da ailemdir.”

hic-dusunmeden-donecegiz4
Binbaşı Ertan Uzun, 15 Temmuz akşamı televizyonda gördükleri karşısında çok şaşırdığını söyledi. Fotoğraf:Güray Ervin/Al Jazeera Türk

“Bu insanlar nasıl canavara dönüştüler?”

Ertan Uzun, 1993’te Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu. 2011’e kadar Türk Hava Kuvvetleri’nde eğitmen pilot olarak görev yaptı. Uzun, 15 Temmuz darbe girişimini televizyon takip ettiğini, gördükleri karşısında çok şaşırdığını söylüyor:

“Ankara üzerinde uçan jetlerin oradaki insanlara yaptıklarını izlediğimde bu insanların bizim yetiştirdiğimiz, bizim öğretilerimizle çalışan, bizim gösterdiklerimizle… Çünkü bunların öğretmeniydim ben çoğunun. Ben kıtalarda uzun yıllar savaş pilotları yetiştirdim. Biz insanlara böyle birşey göstermedik. Hangi şalter açıldı ve kapandı da bu insanlar bir canavara dönüştüler anlamak mümkün değil. Onlar amaçlı bir şekilde, verilen hedefleri bombaladılar. Rütbeleri ya da üstlerindeki kıyafet ne olursa olsun, onlar bir Türk subayı değil. Meclis’in bombalanması, Cumhurbaşkalığı’na bomba atılması, Özel Harekât’a ve Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan operasyonların hepsinin sistematik olduğunu duydum. Hatta telsiz konuşmalarını dinlediğimde, Ankara üzerindeki belli hedefleri kodlamışlar ve o hedeflere yönleniyorlar. Akıncı kuleden de hedefleri belirliyorlar.”

hic-dusunmeden-donecegiz5
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, geri dönmek isteyen pilotları makamında ağırladı. Fotoğraf: Hava Kuvvetleri Komutanlığı

“Babamızı görmüş gibi olduk”

Uzun, Hava Kuvvetleri’ne dönmek için hiçbir tereddüt yaşamadığını ve arkadaşlarıyla birlikte dilekçesini vermeye gittiğini söyledi:

“Komutanlığa gitmeden önce etrafımızdan merak edilen soruları toparladık. Biz üç kişiydik. Diğer üç arkadaşımızla da Ankara’da buluştuk. Dilekçelerimizi verdikten sonra Hava Kuvvetleri Komutanımız Sayın Abidin Ünal’ın bizi davet ettiği söylendi. Makama çıktık. Babamızı görmüş gibi olduk. İçimizde böyle güzel bir duygu oluştu. Gururumuz okşandı. İnsan baba ocağına bir şeyler öğrenir. Biz orada öğrendiklerimizle çocuklarımızın rızkını karşılıyoruz. Ben Zonguldak’ta madenci bir ailenin çocuğuyum. Hava Kuvvetleri’ne girmeseydim pilot değil muhtemelen madenci olurdum. Bana bu imkânı TSK sağladı. Bizim bir gönül borcumuz var.”

Son tarih: 23 Eylül

Hiçbiri maaş konusunu açmak istemiyor. Bunun kendileri için önemli olmadığını söylüyorlar. Üstelik başvuranlar arasında özel hava yolu şirketlerinde çalışıp çok yüksek maaş alanlar da var.

Hava Kuvvetleri’ne geri dönmek isteyen pilotlar için 23 Eylül son gün. Adaylar, bir hafta sürecek sağlık muayehanesi ve fizyolojik eğitime girecekler. Hava Kuvvetleri’nin istediği standartları yerine getiren adayların isimleri Milli Savunma Bakanlığı’na önerilecek. Bakanlık, uygun gördüğü adayların atamalarını yapacak. (Güray Evin/ Al Jazeera Türk)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...

Dr.Hüseyin Fazla: Şah Döneminin Şanlı İran Hava Kuvvetlerinden Geriye Ne Kaldı?

Rıza Şah, 1941 yılında milliyetçiler tarafından devrilse de oğlu 1953 yılında CIA ve MI6...