Çin’de gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya nazaran pilotlar, beyinlerinde farklı bir fonksiyonel irtibat tertibi gösteriyor. Gerçekleştirilen çalışmada, beynin farklı bölgeleri ortasındaki etkileşimler ve senkronize aktiviteler inceleniyor. Bu incelemeler sonucunda, pilotların pilot olmayanlara nazaran gelişmiş bilişsel esnekliğe daha yatkın olduğu ortaya çıkıyor.

PLOS One’da yayınlanan araştırmada “Sivil havacılık çok farklı bir meslek. Pilotlar, karmaşık ve dinamik bilgilerin olduğu bir ortamda çalışıyor. Bu ortamla ilgili tüm bilgilerden haberdar olmalılar ve bunların değerinin ve manasının farkına varmalılar”  ifadesi yer aldı.

Araştırmacıların, pilotların pilot olmayanlara nazaran farklı beyin ilişki örüntüleri göstereceğini düşünmesinin sebebi, pilotlardan beklenen bilişsel talepti. Bilim insanları, birebir eğitim düzeyine sahip 26 pilot ve pilot olmayan 24 kişinin nörobilişsel ağlarını incelemek için işlevsel manyetik rezonans görüntüleme kullandı.

26 pilottan 14 tanesi Çin Sivil Havacılık Uçuş Üniversitesi’nden uçuş öğretmeniyken 12 tanesi de havayollarında yardımcı pilotluk yapıyordu. Pilotlar, denetim kümesiyle kıyaslandığında merkez yönetimsel ağ içerisinde azalan bir fonksiyonel temas sergilerken merkez yönetimsel ağ, dikkat çekicilik ağı (salience network) ve varsayılan mod ağı (default mode network) ortasındaki fonksiyonel temaslarda artış gösterdi.

Araştırmacılar, merkez yönetimsel ağdaki azalan kontağın, ağın daha fazla farklı fonksiyonlara sahip olmasını sağlayabileceğini lisana getiriyor. Öbür yandan merkez yönetimsel ağ, dikkat çekicilik ağı ve varsayılan mod ağı ortasındaki artan ilişki da genel bilişsel performansla ilintili olabilir.

Misal öbür bir araştırmada ise pilotların, varsayılan mod ağı içerisinde dinlenme hali fonksiyonel kontağında artış sergilediği belirtilmişti. Bu ağ, beynin otopilotu olarak isimlendiriliyor. Bilişsel vazifeler ortasındaki değişimde de epeyce kıymetli bir rol oynuyor. Araştırmacılar, günlük uçuş pratiklerinin pilotların varsayılan mod ağını daima olarak etkinleştirmiş olabileceğini ve sonuç olarak da dinlenme hali sırasında hareketlenme düzeyinin güçlenmiş olabileceğini açıkladı.

gokhanmayda.com.tr

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.