Koronavirüs salgını nedeniyle tasarruf önlemleri alan Türk Hava Yolları, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarının özel grup sağlık sigortalarını aileleriyle birlikte iptal iptal etmişti.

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) bir bildiri yayınlayarak tepki gösterince şirket dün akşam saatlerinde bilgilendirme mesajı yayımladı.

İlgili haber için; HAVA-SEN’den THY’ye çağrı: ” Önce sağlık… Sağlığıma dokunma!”

THY’den çalışanlara gönderilen mesajda “Herhangi bir tarihte ve herhangi bir nedenle ücretsiz izinde olanlar (Ortaklığımızdan ayrılmamış olup iş sözleşmesi devam eden) dahil tüm çalışanlarımızın 01.04.2020 tarihi itibari ile pandemi süresi boyunca Özel Sağlık Sigortası primleri Ortaklığımız tarafından ödenecektir. Nisan ayı öncesinde herhangi bir tarihte ücretsiz izne ayrılmış çalışanların da grup poliçeleri aktivasyonu Acıbadem Sigorta tarafından sağlanacaktır.” denildi.

COVID-19 pandemisi nedeniyle herhangi bir nedenle ücretsiz izinde olanlar dahil tüm çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği şartları* karşılamak kaydıyla Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Özel Sağlık Sigortası kapsamındaki teşhis ve tedaviler (Covid-19 dahil) özel sağlık kurumlarında karşılanmaya devam edilecek.

Aile bireyleri için başvuru veya çıkış talebinde bulunulmaması halinde 30.04.2020 tarihinde aile bireylerinin poliçeleri otomatik olarak kapanacaktır.

Bu süreçte doğum, evlilik ve başka sigorta şirketlerindeki sigorta bitişi haricinde yeni başvuru talebi kabul edilmemektedir. 4/a (SSK)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.