Mobil endüstrideki en büyük fuarlardan olan MWC Barcelona’da; İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Türkiye milli iştiraki ve ikili görüşme platformunda 29 firma yer alıyor.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “B2B yarışında hava yolu ve kargoda yeni model geliştirmezsek, rekabette olamayız. Olta balıkçılığı gibi, onlar ağla tutarken, biz olta ile balık avlayarak rekabet edemeyiz. Ağ çağında olta balıkçılığıyla övünemeyiz” dedi.

Mobil endüstri alanında dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Mobil Dünya Kongresi (MWC) Barcelona, İspanya’nın Barcelona kentinde başladı. 204 ülkeden 107 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen MWC Barcelona’nın bu yılki teması Intelligent Connectivity (Akıllı Bağlantı) olarak belirlendi.

Yılın en büyük teknoloji etkinliği olan MWC Barcelona fuarında İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) düzenlediği Türkiye milli iştiraki ve ikili görüşme platformunda 29 firma yer alıyor.

YENİ BİR MODEL GELİŞTİRMEZSEK, KÜRESEL REKABETTE OLAMAYIZ

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, MWC Barcelona Fuarı’na ilişkin yaptığı açıklamada, küresel B2B, yani firmadan firmaya yapılan e-ticaret yarışına dikkati çekti.

Avdagiç, “B2B, yani firmadan firmaya yapılan e-ticaret yarışında hava yolu ve kargoda yeni bir model geliştirmezsek, küresel rekabette olmamız ihtimal bile değil. Olta balıkçılığı gibi bu. Onlar ağla tutarken, biz olta ile balık avlayarak rekabet edemeyiz. Ağ çağında olta balıkçılığıyla övünemeyiz. Çünkü global B2B siteleri o kadar büyüdüler ki, para tahsilatının zor olduğu ülkeye mal satan kuruma önceden ödeme yapıp, ardından tahsilat için faktoring hizmeti bile veriyorlar” ifadesini kullandı.

iOT MARKALAR İÇİN BİR İLETİŞİM FIRSATI

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Big data (büyük veri) ile işletim gücündeki ilerlemelerin iş gücüne büyük etkisi olacak bir teknolojik devrimi tetiklediğini belirtti. Avdagiç, “Makinalar ve robotlar, yapay zeka ile kapasitelerini hızla artırıyor. Ancak dijital devrimin, firmaları ve çalışanları nasıl etkileyeceği yeterince anlaşılabilmiş değil. Akıllı bağlantı adı verilen teknolojisi, 1957’de ilk yapay uydu Sputnik’in fırlatılmasıyla başladı, son 10 yıldır ise akıllı telefonların yükselişi ile devam ediyor. Bu kavram, reklam verenler ve markalar için ayrıca önemli. Müşteri iletişimi, reklam zekası, akıllı şirketler, evler, fabrikalar, ulaşım araçları ile her şey yeni bir boyut kazandı. Benzer şekilde nesnelerin interneti (ioT) markalar için bir iletişim fırsatı” diye konuştu. MWC Barcelona, 28 Şubat’a kadar açık kalacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.