Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Covid-19 virüsü sonrası pandemi süresince havacılık güvenliği alanında alınacak tedbirler ve havaalanı pandemi sertifikasyonu konusunda  genelge yayınlandığını duyurdu.
Açıklama şöyle;
Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, dünya çapında etkili olan COVID-19 Pandemisinin havaalanlarında yayılımını önlemek amacıyla “Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi” yayımlandı. 
Genelgenin amacı, havayolu taşımacılığının ülkemizde başlayacak olmasından dolayı, yaşanabilecek yeni vakaların azaltılması, bulaş riskinin ortadan kaldırılmasını teminen Havaalanı İşletmecilerinin gerekli tedbirleri almasının sağlanması ve havayolu taşımacılığı ile seyahat edecek vatandaşlarımız ile bu sektörde hizmet veren sektör çalışanlarının sağlıklarının korunmasıdır.
Genelge içerisinde, havaalanı işletmecileri, terminal kuruluşları, yer hizmetleri kuruluşları, havaalanına yolcu getiren ulaşım araçları ile yolcular da dahil olmak üzere, her bir kurum/kuruluşun kendi bünyesinde alması gerekli tedbirler belirlenmiştir. Genelgede belirlenmiş gereklilikleri sağlayan havaalanı işletmecilerine, yapılacak olan denetim ve yerinde incelemeler sonucunda Pandemi Sertifikası verilecektir.
Bu sertifika aynı zamanda muhatap ülke ve havayolları ile de paylaşılacak olup havaalanlarımızda Covid-19 salgınına karşı tüm tedbirlerin  alındığı belgelenmiş olacaktır.
*
Havalimanı Pandemi Sertifikasyonu’na yönelik online seminer gerçekleştirildi.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Covid-19 virüsü sonrası pandemi süresince havacılık güvenliği alanında alınacak tedbirler ve havaalanı pandemi sertifikasyonu konusunda 22 Mayıs’ta 2020 tarihinde video konferans sistemi ile seminer gerçekleştirdi.
Seminere, İstanbul, Sabiha Gökçen, Atatürk, Antalya ve Esenboğa Havaalanı Eğitim Araştırma ve Denetleme Birimi (EADB) üyeleri, havaalanı/terminal işleticisi yetkilileri ile ulusal güvenlik denetçilerinden 22 temsilci katıldı.
Seminer, covid-19 sonrasında alınacak havacılık güvenliği tedbirlerinin yer aldığı Havacılık Güvenliği Bülteni ile Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi olmak üzere iki bölümden oluştu.
Havacılık Güvenliği Bülteni bölümünde; yolcu taraması, kabin bagajı taraması, elektrikli nesneler ve taşınabilir bilgisayarların taranması, kıyafetlerin ve kişisel eşyaların taranması, yolcu dışındaki kişilerin ve eşyalarının taranması, terminal giriş ve kara tarafı kontrolleri, hava aracı güvenlik araması ile güvenlik sistem ve cihazlarının dezenfeksiyonu konuları ele alındı.
Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi bölümünde ise genelgenin amacı, Pandemi Önleme Tedbirleri El Kitabı, Pandemi Komisyonu, sertifikasyon süreci, kalite kontrol faaliyetleri ve Havaalanı Covid-19 Standartları Rehberi konusunda bilgilendirme yapıldı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.