Washington merkezli bir havacılık analisti, Boeing CEO’su Dennis Muilenburg’un 737 MAX’in yönlendirdiği Boeing sorunları nedeniyle işini kaybetmeyi hak ediyorsa, diğer sorumluların da hak ettiğini söylüyor.

Leeham News web sitesinde yazan Scott Hamilton, AirInsight’ın analisti Ernest Arvai’nin makalesinde yer alan MAX krizini, Boeing’in emniyet ve kalite konusundaki itibarının değiştiği ve hisse değerlerinin düşmesi ve bunların sonucu olarak Muilenburg’un görevden ayrılması gerektiği konularından alıntı yaparak Arvai’nin birçok iyi konuya işaret ettiğini ama bunun yeterli olmadığını belirtiyor.

Hamilton, “Muilenburg’un gitmesi gerekiyorsa, Boeing CFO Greg Smith’de gitmeli. Bu ikisi gitmeyi hak ediyorsa, Muilenburg’un uyguladığı hissedarların değer politikasını belirleyen yönetim kurulu’da gitmelidir”  yorumunda bulundu.

Beş ay içinde iki ölümcül kazasının ardından B737 MAX uçaklarının Mart ayından bu yana uçuşu durdurulmuştu.

Hamilton, MAX’ın lansmanını ve geliştirilmesini gerçekleştiren yöneticilerin çoğunun gitmiş olduğunu belirterek aşağıdaki bilgileri ekledi;

“737 ile ilgili gelişim projesi ilk olarak 2011 yılında emekli olan CEO’su Jim McNerney tarafından açıklandı. Muilenburg, o dönemde Boeing’in başkan yardımcısı ve COO’su olarak görev yapmaktaydı.

MAX’ın projesinin başlatıldığı sırada Boeing Ticari Uçaklar’ın başkanı ve CEO’su Jim Albaugh, 2012’de emekli oldu. Halefi Ray Conner 2017 yılında emekli oldu, aynı yıl MAX hizmete girdi.

Muilenburg, 2015 yılında 13 kişilik kurulun üyesi oldu.

Hamilton değerlendirmelerine yorum yapma talebine Boeing sözcüsü yanıt vermedi.”

*

Yazıdan da açıkça görüldüğü gibi Amerika’da MAX kazaları nedeniyle projenin devamında yer alan tüm sorumlu yöneticiler sorgulanmakta; hatta onların görevden ayrılmalarının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Zaman bu değerlendirmelerin ne kadar geçerli olduğunu gösterecektir.

Emniyetli Uçuşlar

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot ( E )

Kaza Araştırma Uzmanı

Aerospace a

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.