Bir gazete haberi…Tekerlekli kay kay olarak da bilinen hoverboard’ların uçuş güvenliğinde büyük bir tehlike yaratabilecek özelliğinin, bir havayolundaki uçuş güvenliğinden sorumlu birimin dikkatini çekmesiyle, belki de onlarca yolcunun yaşamını kurtarmasını sağladı.

O şirket THY idi…

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, köşesinde THY’de yaşananları yazdı.

“22 Aralık 2015 İstanbul…Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü… Bir İngiliz gazetesinde çıkan yazı uçuş güvenliğinden sorumlu birimin önüne geldiğinde, ekip derhal toplantıya çağrılır.

Gazetedeki yazı İngiliz  Standartlar Enstitüsünün bir uyarısını haber vermektedir. ‘İncelenen 17 bin Hoverboard’ın 15 bini güvenlik açısından sakıncalı bulunmuştur.’

THY o gün kararını verir. Bundan böyle ne yolcu kabininde ne de  kargo bölümünde hoverboard taşınması yasaklanmıştır.THY’nin bu kararı, daha sonra dünyanın hemen hemen bütün uçak şirketlerinde  uygulanacak bir yasaklamayı haber vermektedir.

THY güvenlikçileri bu kararı alırken, 10 gün sonra binlerce kilometre uzakta bir fabrikada bununla ilgili bir toplantı yapıldığını bilmiyordu.”

Sonra ne oldu

Aralık ayının son gününde Avustralyalı yıldız Russell Crowe’un çocuklarının elektrikli kay kay’ını (hoverboard) almayan havayolu şirketiyle  tutuştuğu kavgayla gündeme gelen elektrikli kay kayların satışları, dünyaca ünlü alışveriş sitesi Amazon tarafından durdurulunca, Çin’de üretim yapan  10 bine yakın fabrikanın kapanmasına sebep oldu.

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.