Şanlıurfa GAP Havalimanı Müdürü M. Münir Uludağ, son günlerde iptal edilen seferler hakkında çıkan haberler üzerine bir açıklama yayınladı. İşte Uludağ’ın açıklaması;

Son günlerde bölgemizde yaşanan olumsuz hava koşullarından ötürü, Havalimanımıza inemeyen uçakların, havalimanımızda kar mücadelesinin yapılamadığından ötürü inemiyor olduğuna dair gerek sosyal medyada, gerekse yazılı ve görsel medyada birtakım gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır.

3 Ocak-8 Ocak tarihleri arasında iptal edilen 24 seferimizin tümü, havalimanımızda  100 metreye kadar düşen görüş mesafesinden kaynaklanmaktadır. Bu iptallerin hiçbirisinin havalimanındaki hizmet ve teknik donanım eksikliği ile ilgisi bulunmamaktadır.

Anılan tarihlerde gerçekten çok yoğun bir kar yağışı gerçekleşmiş, fakat havalimanımız kar mücadele ekiplerimizin,  7/24 saat  kesintisiz büyük bir özveriyle  çalışmaları neticesinde pist ve apren kardan temizlenerek, uçakların iniş ve kalkışlarına müsait duruma getirilmiştir.

Havalimanımızda eğitimli ve tecrübeli personellerimizin kontrol ve işletiminde bulunan,  ILS sistemi,  (düşük hava görüşlerinde hizmet veren) , VOR CİHAZI , (istikamet bilgisi veren) , NDB cihazı,  (yön bilgisi veren), DME   (uzaklık bilgisi veren) cihazlarıyla, her türlü hava koşullarında, gecikme ve iptalleri en aza indirme amacıyla  7/24 faal olarak çalışmaktadırlar.

Bu cihazlar içerisinde, düşük hava görüşlerinde uçakların  güvenli bir şekilde inmesine yardımcı olan ILS sistemimiz,2010 yılından itibaren,  diğerleri ise 2007 yalından itibaren, faal olarak hizmet vermektedir.

ILS sistemi, pist görüş mesafesinin (RVR) 550 metre, dikey KARAR YÜKSEKLİĞİNİN (DH) ise 60 metre (200 feet) olduğu durumlara kadar   uçakların güvenli bir şekilde inmelerine yardımcı olmakta, anılan görüş seviyesinin altına düştüğü zamanlarda ise sefer iptalleri yaşanmaktadır.

M.Münir ULUDAĞ- GAP HAVALİMANI MÜDÜRÜ

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.