Bursa’da yaşayan Nail Artuç, 17 Aralık 2015’te kaybolan 3 yaşındaki Golden Retriewer cinsi ‘Şamata’ isimli köpeğinin Türkiye dışına çıkarılabileceği endişesiyle eşi Güler ve kızı Ayşe Gizem ile birlikte Atatürk Havalimanı’nda nöbete başladı.

Felç geçirdikten sonra Şamata ile hayata tutunduğunu söyleyen Artuç, “Temennim köpeğime en kısa sürede ulaşmak” dedi

HAYATA ŞAMATA İLE TUTUNDU

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde köpeği kaybolduktan sonra başlattığı mücadeleyi gazetecilere anlatan Nail Artuç, 3 yıl önce felç geçirdiğini, kızının önerisi ile Golden Retriewer cinsi köpekle tanıştığını söyledi. Birçok hastanın Golden Retriewer cinsi köpeklerle terapi gördüğü bilgisine ulaştıktan sonra, asker arkadaşı aracılığı ile Eskişehir’den 2 aylıkken Şamata’yı edindiğini belirten Artuç, “Hastalığımın bir yılını yatalak, bir yılını akülü sandalyede, bir yılını ise koltuk değneği ile geçirdim. O tarihe kadar köpekler hakkında hiç bilgim yoktu. Yatalaktım. Yatarken yüzlerce ziyaretçiniz olabiliyor. İki çeşit insan geliyor kapınıza. ‘Kalk Nail iyileşeceksin’ diyen grup, ‘Seni çok kötü gördüm’ diyen grup. Her ikisinin verdiği katkı sizi geri götürüyor. Sonra ‘Golden Retriewer’ köpek çıkıyor. Sizinle göz kontağı kuruyor. Hastanın önce donuk gözlerini yerden kaldırıyor, göz kontağı kuruyor. Akabinde kuyruğunu size sürterek sallıyor. ‘Kalk, neden yatıyorsun ? ‘ dercesine “diye konuştu.

SOKAK SOKAK ARADIM

Hastalığı süresince köpeğinin bakımına yakınlarının destek olduğunu, onların destek olamadığı dönemde internet aracılığı ile destek aldığını ifade eden Artuç, “Köpeğimi 17 Aralık’ta tedavim gereği Bursa dışına çıktığımda internetten tanıştığım Ahmet Can Aksoy isimli arkadaşa teslim ettim. Ben Ankara’dayken köpeğin kaybolduğunu söyledi. Tedavimi yarım bırakarak Ankara’dan Bursa’ya döndüm. Broşürler bastırıp sokak sokak aradım” dedi.

İNTERNETTE ARAMAYA BAŞLADIM

Yaptığı aramaların sonucunda köpeğini Yıldırım İlçesi Çınarönü Mahallesi’nde bir çocuğun alıkoyduğunu bilgisine ulaştığını aktaran Artuç, çocuğun ailesinin önce durumu inkar ettiğini, ısrarlı girişimleri sonucunda köpeğin boş bir arsaya bırakılması konusunda anlaştıklarını söyledi. Köpeğinin söz verildiği gibi arsaya bırakılmadığını iddia eden Artuç, geçirdiği trafik kazasından sonra köpeğini internetten aramaya yoğunlaştığını söyledi.

HAVALİMANINDA NÖBET

24 Aralık’ta hayvanseverler derneğine üye 2 kişinin internette yaptığı paylaşımlarda köpeğinin izine rastladığını ifade eden Artuç, bu kişilerden köpeğinin İstanbul’da bir kişiye sahiplendirildiği bilgisine ulaştığını, bu kişiye ulaşamaması üzerine suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. Bu tür köpeklerin çeşitli sebeplere toplanarak ırklarını muhafaza etmek, daha iyi hizmet sunmak adına Türkiye dışına götürüldüğü bilgisine ulaştığını anlatan Artuç, “30 Ocak’ta hayvanseverlerin teyidi ile nakillerin yoğun bir şekilde olacağı bilgisini edindim. Bunun üzerine havalimanına geldim. Kargo firmalarını dolaştım. Gönderime hazır bir hayvan olmadığı bilgisini aldım. Bunun üzerine kızım, eşim, ben ve Ahmet Can Aksoy ile birlikte yurtdışına çıkan hayvanları gözlem altına aldım. Burası gözetim altında olacak. Bir insan mal sahibi ise ona ulaşmak için Allah’tan başka kimseden korkmaz. Burası gözlem altında olacak. Bu hayvanları sahiplerinden uzaklaştırmak gibi bir niyete sahip kişi ile karşılaşırsam bu işin yapılmaması için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

KÖPEĞİME EN KISA SÜREDE ULAŞMAK İSTİYORUM

Bazı arkadaşlarına durumu aktardıktan sonra Bursa’ya döneceğini belirten Artuç “Köpeğime ulaşana kadar devam edeceğim. Benim durumumda 6 arkadaşımla telefon ile irtibat hailindeyim. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemiyorum. Gerekli birimlerle irtibata geçtim. Temennim köpeğime en kısa sürede ulaşmam ve benim gibi mağdurların oluşmaması” dedi. (Süleyman Şen/ AKŞAM)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.