Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkHavalimanları güvenliği ne durumda?

Havalimanları güvenliği ne durumda?

HAVALİMANLARINDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİNDEN BEZEBİLİRSİNİZ AMA HAYATTA KALIRSINIZ….

Özellikle 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından havalimanlarında giderek sıkılaştırılan güvenlik önlemleri yolcuları bezdirecek hale geldi. AB’nin merkezi Brüksel’deki havaalanına alınan tüm önlemlere rağmen üç bombanın birden sokulabilmesi, havaalanı güvenliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi. İki terörist üzerlerindeki patlayıcı yüklü yelekleri infilak ettirirken, güvenlik güçleri sonradan havalimanında patlamamış üçüncü bir bomba bularak etkisiz hale getirdi.

Brüksel havalimanında terminale giriş öncesinde arama olmaması, teröristlerin işini kolaylaştırdı. Ancak uzmanlar, Türkiye istisna olmak kaydıyla Avrupa’daki havaalanlarında kontrollerin check-in sonrasında yapıldığına dikkat çekiyor.

Havacılık alanında güvenlik danışmanlığı hizmeti veren Augmentiq şirketinin yöneticisi Matthew Finn, havaalanının sadece yarısının güvenli olmasının garip bir durum olduğunu belirterek, “Otoparka vardığınız ilk dakikadan itibaren tüm havaalanının güvenli olması gerekir” diyor.

Terminale kadar kontrol yok

Uzmanlar, Avrupa havaalanlarının Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’dakilerle karşılaştırıldığında oldukça açık ve rahat olduğu görüşünde. Bu bölgelerdeki pek çok havaalanında yolcuların belgeleri ve eşyaları, daha havaalanı binasına girmeden önce kontrol ediliyor.

Avrupa’daki tek istisna ise yolcu ve bagajların terminale girişte ve ardından check-in sonrasında da cihazdan geçirildiği Türkiye. (*)

Moskova’da da terminal girişlerinde kontrol yapılıyor.

Güvenlik konusunda en hassas ülkelerden biri şüphesiz İsrail. Tel Aviv’deki Ben-Gurion Havaalanı’nın eski güvenlik müdürü Pini Schiff, “İki teröristin terminal bölgesine patlayıcı maddelerle girilebilmesi şüphesiz son derece büyük bir hataya işaret ediyor” diyor.

Avrupa havaalanlarında güvenlik kontrolleri check-in sonrasında yapılıyor.Avrupa havaalanlarında güvenlik kontrolleri check-in sonrasında yapılıyor.

Bir kilometre öncesinde arama

Somali merkezli Eş Şebab militanlarıyla mücadele eden Kenya’da da sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Başkent Nairobi’deki havaalanında ana terminale bir kilometre uzaklıkta bir kontrol noktası bulunuyor. Yolcular burada içinde bulundukları araçlardan indirilerek aranıyor.

Nairobi ve diğer Manila gibi havaalanlarında da yolcuların terminal binalarına girmeden önce pasaportlarını göstermeleri ve tarama cihazından geçmeleri gerekiyor.

Havacılık alanında güvenlik danışmanlığı hizmeti veren Augmentiq şirketinin yöneticisi Matthew Finn, hükümetlerin havaalanı güvenliği konusunu yeniden düşünmeleri ve istihbarat birimlerinin daha fazla bilgi paylaşması gerektiğini belirtiyor. Finn’e göre çözüm, yolcuya yük olmadan tarama yapan modern cihazların kullanımının yaygınlaştırılması. Güvenlik uzmanı, terminal öncesi tarama cihazları ve diğer önlemlerin maliyetinin çok yüksek olacağını da sözlerine ekliyor.

ABD’den güvenlik danışmanlık şirketi Country Risk Solutions’ın Başkanı Daniel Wagner ise bunun yakın zamanda gerçekleştirilebileceğini düşünmediğini belirtiyor. Bu düşüncesine gerekçe olarak da yetkililerin bu konuda bir aciliyet hissetmemesini ve yeterince para ayrılmamasını gösteriyor. © Deutsche Welle Türkçe

(*) İzmir Adnan Menderes Havalimanında geçen yıl uygulamaya konan ve “açık kapı uygulaması”olarak adlandırılan sistemde kaldırılan  boy dedektörleri  ile X-Ray  cihazları  yaşanan son terör olayları nedeniyle yeniden devreye alındı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

flypgs.com Magazin’in Mayıs-2024 sayısı yayımlandı

Pegasus Hava Yollarının düzenli olarak yayınladığı flypgs.com Magazine dergisinin Mayıs- 2024 sayısı yayımlandı. Uçak içi dergi flypgs.com Magazine ile...

77 tonluk A320 tarafından ezilen yer hizmetleri görevlisi yaşam mücadelesi veriyor

BU, bir havaalanı yer hizmet görevlisinin 77 tonluk bir uçak tarafından biçildiği şok edici...

Nisan’da turist sayısı pandemi öncesini aştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye'ye Nisan ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen...

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Iğdır Şehit Bülent...

Türk Hava Yolları 2023 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantı Sonuçları yayınlandı

Türk Hava Yolları A.O. Olağan Genel Kurul toplantısı hissedarların katılımıyla Genel Yönetim Binası’nda gerçekleştirildi.Bugün...

24 Mayıs Uçak Teknisyenleri günü kutlu olsun

Bugün 24 Mayıs Uçak Teknisyenleri günü…Havacılık sektörünün görünmez kahramanları Hava Aracı Bakım Teknisyenlerinin, 24...

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Sivas Nuri...

FAA’den, United ve American Airlines filosundaki 300 Boeing uçağı için hayati uyarı!

 DailyMail.com'un özel haberine göre, FAA bu yılın başlarında Boeing jetlerindeki olası bir kusuru gidermek...