Rusya’da 2013’ten beri yürürlükte olan “havalimanlarında sigara içme yasağı” uygulamasından vazgeçiliyor. Kapatılan sigara salonlarının yeniden açılması Duma’da  kabul eildi. Parlamentonun alt kanadı olan Duma, Sağlık Bakanlığı’nın tüm itirazlarına rağmen ilgili yasa tasarısını kabul etti.  Yasanın Federasyon Konseyi’nden de geçtikten sonra onay için Başkan Putin’e gitmesi gerekiyor.
2017 tarihinde ilk kez tasarı olarak parlamentoya taşınan “yasak kaldırma operasyonu”nun destekçisi milletvekilleri, yasakların tiryakileri havaalanında sigara içmekten caydıramadığını ileri sürüyordu. Ayrıca dümyanın hemen tüm havaalanlarında sigara odaar bulunduğunu da savunuluyordu. Karşıtlar ise, sigara lobilerinin baskısına boyun eğildiğini savunuyor.
Yeni yasaya göre, sigara salonları, pasaport ve güvenlik kontrolünden geçildikten sonra girilen alanların yanı sıra transit geçişlerde açılabilecek. Sigara salonları diğer yolculardan izole edilmek ve havalandırma sistemleriyle donatılmak zorunda. Ayrıca salon duvarları şeffaf yapılamayacak.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.