Gümrük kapılarından sonra havalimanlarına da ‘Yüz Tanıma Sistemi’ kurulacak. Gümrük Bakanı Tüfenkci Cihazların ABD’den ithal edildiğini söyleyerek, “Havalimanlarında da bunu başlatacağız. Yüz tanıma için 1-2 ay içinde cihazları getirmiş olacağız” dedi.

Saha denetimi ve güvenliğinin sağlanmasının yanısıra ülkeye yasadışı girişlerin önüne geçmek amacıyla gümrük kapılarına kurulan ‘Yüz Tanıma Sistemleri’ havaalanlarına da gelecek.habertürk Gazetesinden Yavuz Barlas’ın haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci konuyla ilgili açıklamada bulunarak, “Gümrüklerden girenleri kayda alıyoruz. Özellikle de Doğu ve Güneydoğu kapılarında. Online izliyoruz. Havalimanlarında da bunu başlatacağız. İnşallah mobil cihazlar geliyor. Bunlar 1-2 ay içinde gelecek. ABD’den ithal ediyoruz. Yüz tanımada kullanmak için de bir iki ay içinde cihazları getirmiş olacağız” dedi.

X RAY SİSTEMİ GELİŞTİRİLİYOR

Bakanlık bünyesindeki gümrük kapılarını 7/24 online izleyen Komuta Kontrol Merkezi’ni gazetecilere gezdiren Tüfenkci buradaki faaliyetleri anlattı. Komuta Kontrol Merkezi’nde 442 m2’lik bir alanda 58 izleme ekranında 27 operatör görev yapıyor. 14 kara sınır kapısı ile 3 deniz limanı ve 2 iç gümrük idaresi olmak üzere 19 gümrük sahası eşzamanlı izleniyor.

Tüfenkci, havalimanları için testleri tamamlanmış diğer bir gelişmenin de X-Ray’li tarama olacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Bagajınız uçaktan indiğinde, siz daha bagajınızı almadan bagajınız otomatik bir incelemeden geçmiş olacak. X-Ray’lerden geçerek riskli veya şüpheli yolcuyu ayıracak. Diğer yolcular zaman kaybı olmadan geçiş yapacak. Özel hava meydanlarıyla da konuştuk. Bir yer tahsis edecekler. Ayrıca şüphelenilen yolcu bir kabin içinde aranıp denetlenecek.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.