Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Havayolu, uçağa binmeden önce yolcuları tartacak!

Haziran boyunca Yeni Zelandalı havayolu firması Air New Zealand’la seyahat edecek 10 binden fazla yolcudan, uçağa binmeden önce tartıya çıkmaları istenecek.

Havayolu firması, uluslararası hatlarda seyahat edecek ve yolcu ağırlık anketine katılacak kişileri arıyor.

Air New Zealand’a göre bu girişim “uçağın güvenli ve verimli çalışmasını” sağlamak için “temel” bir gereksinim. Aynı zamanda Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesi’nin de şartları arasında yer alıyor.

The Independent’ın daha önce haberleştirdiği üzere uçuş öncesi her yolcunun tartılması güvenliği artırabilir ve her bir uçuşun yol açtığı çevresel zararı azaltabilir. Halihazırda havayolu firmaları, “varsayımsal kütle” kullanarak yolcuların toplam ağırlığını önceden belirlenmiş sayılar üzerinden tahmin ediyor.

Firma, el bagajlarını tutarken tartılma hususunda tereddüt gösterebilecek yolculara endişelenecek bir şey olmadığına dair güvence vermeye istekli.

Air New Zealand’ın biniş kontrol geliştirme uzmanı AlastairJames, “Tartıya çıkmanın ürkütücü olabileceğini biliyoruz. Müşterilerimize görünür hiçbir yerde ekran olmadığına dair güvence vermek istiyoruz. Ağırlığınızı kimse göremeyecek. Biz bile. Tamamen anonim” dedi.

James, her kalkış öncesi pilotun yüklenmiş uçağın ağırlığını ve dengesini bilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kargodan kabindeki yemeklere, bagajdaki bavullara kadar uçakta olan her şeyi tartıyoruz. Müşteriler, mürettebat ve kabin çantaları içinse bu anketi yaparak elde ettiğimiz ortalama ağırlıkları kullanıyoruz.”

Anket, Auckland Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan seçilmiş Air New Zealand uçuşlarının kapı salon girişlerinde 2 Temmuz 2023’e kadar gerçekleştirilecek.

Havayolu, Yeni Zelanda Sivil Havacılık Otoritesi’nin ağırlık araştırması şartının her beş yılda bir yapıldığını söyledi.

Dış hat uçuşları için en son ağırlık araştırması 2015 yılında yapıldı. 2020’deki yolcu sayıları COVID-19 salgını nedeniyle doğru bir rakamı yansıtmadığı için bir sonraki anket 2023’e ertelendi.

Yolcular en son 2021 yılında iç hat uçuşlarında tartıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR