Polonya’nın yeni inşa edilecek Centralny Port Komunikacyjny (CPK) havalimanı hava trafik kontrol kulesi tasarımına ilişkin ihale 6 Haziran’da yapılacak. 

CPK havalimanına yönelik master plan, Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin (ATCT), kontrolörlerin operasyon odasının apronun 90 metre yukarısında olduğu varsayılarak yüksek katlı bir bina olmasını öngörüyor. Tasarım varsayımlarına göre binanın maksimum yüksekliği 105 metreyi geçemiyor. 

CPK havaalanı programıTasarım ve Mühendislik Ofisi yetkilisi Eliza Wysocka: “ CPK ana planının varsayımlarının yanı sıra kontrolörleri yeni tesisten hava trafik güvenliğini sağlayacak olan ortağımız Polonya Hava Seyrüsefer Hizmetleri Ajansı’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, bunun en uzun olacağını şimdiden söyleyebiliriz ve Polonya’daki türünün en modern kulesi olacak. Tasarım, terminalle mimari tutarlılığı garanti etmesi gereken, havaalanının ana mimarı Foster + Partners ile yakın işbirliği içinde geliştirilecek ” dedi.

İhale prosedürü, 2022 yılı sonunda havalimanının Destek Altyapı Mühendisliği (SIE) tesislerinin tasarımı için CPK’nın çerçeve sözleşmesi imzaladığı 9 şirket ve 4 tasarım konsorsiyumuna yönelik. Tterminalin hemen yakınında bulunan trafik kontrol kulesine ek olarak havalimanı operasyon merkezi, kurtarma ve yangınla mücadele hizmet binaları, havalimanı bakım ve yönetim binası ve havalimanı hizmet ofisleri tasarlandı.

Şimdiye kadar, Polonya’daki bu türdeki en yüksek bina, 2019’da hizmete giren Pyrzowice’deki Katowice Havalimanı’ndaki 46 metrelik kule. Krakow Balice Havalimanı’ndaki kule biraz daha kısa ve yaklaşık 45 metredir. Dünyanın en yüksek hava trafik kontrol kulesi ise  Suudi Arabistan’daki Cidde Havalimanı’ndaki 136 metre yüksekliğindeki yapı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.