Havayolu seyahatlerinde binlerce çanta ve valizin kaybeden birçok yolcu küçük yuvarlak cihazlara güvendi ve onlar sayesinde bagajlarını tekrar buldu. Bunu da sağlayan Apple ürünü AirTag oldu. Dolayısıyle havayolu yolcusu için bir anlamda güvence niteliği taşıdığı bilinegeliyor.

 AirTag’i bazı havayolları neden yasaklıyor ?

Örneğin Lufthansa’nın kontrol edilmiş bagajdaki cihazları hiçbir zaman yasaklamadığı, ancak Havayolu 9 Ekim’de Twitter’da yaptığı açıklamada, “Lufthansa, etkinleştirilmiş hava etiketlerini (AirTag) tehlikeli olduğu ve bu nedenle kapatılması gerektiği için yasaklıyor” açıklamasında bulundu.

Alman basını  Lufthansa’nın cihazları yasaklamadığını fakat  ICAO ve IATA’nın kararlarına uymak zorunda olduklarına anlamına geldiğini yazdı.

Öte yandan Lufthansa’dan yapılan açıklamada, “Alman Federal Havacılık Otoritesinin çok düşük pil ve aktarım gücüne sahip takip cihazlarının kayıtlı bagajda bir güvenlik  riski oluşturmadığına dair risk değerlendirmemizi paylaştığını doğruladı, bu cihazlara Lufthansa uçuşlarında izin verildiği anlamına geliyor.”  denildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.