HAVELSAN’ın, Katar Hava Kuvvetleri için geliştirdiği helikopter simülatörü, pilotlara her türlü hava koşulunda gerçek uçuşlarla birebir örtüşen eğitim olanağı sunuyor. Askeri havacılıkta pilotların ve teknik uçuş personelinin eğitim ihtiyaçlarını desteklemek üzere anahtar teslimi akademi konseptleri sunan HAVELSAN’ın son ürünlerinden biri Katar için üretildi.
Şirket, Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan AW139 helikopteri gereksinimlerini karşılamak için helikopter sistemleri geliştirdi. Gerçek bir uçuş deneyimi yaşatan simülatörde, havada karşılaşılabilecek hemen her türlü durumu ve operasyon seçeneğini test etmek mümkün.
Katar’da karlı uçuş
Farklı hava koşullarının yaratılarak pilot kabiliyetlerinin test edilebildiği simülatörde, Katar semalarında kar yağışı altında helikopter kullanımı da deneyimlenebiliyor. Simülatörde Katar’ın yaklaşık 11 bin kilometrekarelik sınırının yüksek çözünürlüklü, 100 bin kilometrekarelik Körfez Bölgesi’nin de orta çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılıyor.
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Katar için üretilen simülatörün, simüle edilen helikopterin yaklaşık 2 katı fiyata sahip olduğuna işaret etti. Atalay, şöyle konuştu:  “Gerçek helikopter üzerinde eğitim vermeye kalkarsanız bunun maliyeti çok daha yüksek oluyor. Maliyetler dikkate alındığında da simülatör üzerinde verilecek eğitim daha ucuza geliyor.”(Gazetevatan)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.