Suudi Arabistan’ın iki önemli havalimanı özellleştirilerek halka arz edilecek.

Ocak 2015 tarihinde Kral Abdullah bin Abdülaziz’in vefatı sonrası tahta geçen  Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz Al Suud’un,petrol fiyatlarının varil başına 35 doların altına düşmesi ve  Yemen’deki iç savaşa müdahale ederek hava ve kara operasyonlarını yoğunlaştırmasıyla birlikte olumsuz yönde  gelişen bütçe açıklarını , çeşitli alanlarda gerçekleştirilecek özelleştirme faaliyetleri  ile dengeleme kararı aldığı bildiriliyor.

İKİ HAVALİMANINDA ÖZELLEŞTİRME 

Özelleştirme kapsamındaki ilk havalimanı Dammam  Kral Fahd Uluslararası Havalimanı. 1999’da hizmete açılan Kral Fahd kapladığı 768 km2, alanla komşusu  Bahreyn’den bile daha büyük ve Arabistan’daki üçüncü ana merkez (HUB) konumunda.

İkinci havalimanı ise Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı. 1981 yılında hizmete açılan havalimanı Cidde ve Mekke’ye gelen hacılara hizmet veriyor.

Her iki havalimanın tüm hizmet enstrümanlarıyla  beraber özellleştirileceği  ifade edilirken,   Suudi Arabistan’da sağlık ve eğitim dahil olmak üzere çok sayıda alanda daha özelleştirme  yapılacağı  bildiriliyor.

(Bağımsız Havacılar)

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.