HAVELSAN tarafından geliştirilen Bulutaltı Otonom Hava Aracı BAHA ilk görev operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. Yoğun elektronik karıştırmanın uygulandığı sahada BAHA 7 bin 500 feet yani yaklaşık 2 bin 500 metreye başarıyla çıktı.

Testler sırasında BAHA, Yer Destek Merkezi’ne 10 kilometre mesafede görevini gerçekleştirirken aldığı görüntülerini sorunsuz olarak aktardı. Dikey kalkışla gittiği görevinde BAHA görevini tamamladıktan sonra test merkezine yine dikey iniş yaparak indi. İniş sırasında da BAHA’ya yoğun elektronik karıştırma uygulandı.

BAHA’nın testlerinde elektronik karıştırma ile irtibat kesildiğinde sistem kendi bulutaltı verilerini kullanarak görevine devam etti.

BAHA’nın testleri önümüzdeki aylarda da devam edecek. İlk başarılı testin ardından gelecek yıl farklı alanlarda uçuşlarına devam edeceğine dikkat çeken HAVELSAN Simülasyon, Otonom ve Platform Yönetim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz, sistemin orta sınıf birinci seviye insansız hava aracı olduğunu belirtti.

BAHA’nın toplam kalkış ağırlığı 30 kilogram. Sistem dikey kalkış özelliği ile piste gerek kalmadan istenilen bölgeden havalanabiliyor. Faydalı yük ağırlığı 5 kilogram olan aracın sınır bölgelerinde kullanılması hedefleniyor.

Tek bir operatör tarafından da kullanılıyor. HAVELSAN’ın hazırladığı yazılım sayesinde BAHA hem yerde hem de havadaki insansız sistemlerle ortak görev gerçekleştirebiliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.