Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaUzayNASA: Jeff Bezos'un uzay şirketi kendi çıkarını her şeyin önünde tutuyor

NASA: Jeff Bezos’un uzay şirketi kendi çıkarını her şeyin önünde tutuyor

NASA, Jeff Bezos’un özel uzay şirketini, insanlı uzay araştırmalarına devam etme konusundaki “nesilde bir görülen ivmeyi” maliyetli ve uzun yasal anlaşmazlıklarla tehlikeye atmakla suçladı.

Blue Origin, insanları 2020’ler bitmeden tekrar Ay’a götürmeyi amaçlayan Artemis uzay programı için aya iniş aracı ihalesini alamayınca, önceki aylarda ABD uzay ajansına karşı yasal işlem başlatmıştı.

Ay görevi başlangıçta 2024 için planlanmıştı fakat bu tarih, Blue Origin’in itirazları nedeniyle artık tehlikede görünüyor.

Yasal süreç Elon Musk’ın SpaceX’inin, NASA’nın uzay şirketlerine ay iniş aracı için ihale çağrısı yapmasının ardından Starship uzay aracını geliştirmek üzere kârlı bir sözleşmeyi kazanmasının ardından başlamıştı.

Bu da Blue Origin’i, NASA’yı “son dakikada kale direklerini hareket ettirmekle” suçlayan 50 sayfalık bir itirazı ABD Sayıştayı’na (Government Accountability Office -GAO) göndermeye sevk etmişti. GAO itirazı reddetse bile Blue Origin bu sefer de NASA’yı Bezos’un firmasına karşı önyargılı olmakla suçlayarak ABD Federal İddialar Mahkemesi’ne (ABD’de federal hükümete karşı açılan mali nitelikteki davalara bakan mahkemesi) yeni bir yasal itirazda bulunmuştu.

Yasal anlaşmazlık NASA ve SpaceX arasındaki işbirliğinde gecikmelere yol açarken, 2024 olarak belirlenen son tarih de sorun çözülene kadar askıya alınmıştı.

The Verge tarafından Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında yapılan başvuruyla elde edilen, NASA hukuk ekibinin sunduğu yasal belgelerde Blue Origin, NASA’nın belirtilen fiyatı yeniden müzakere etmeye istekli olacağı umuduyla, yaptığı teklif üzerinde kumar oynamakla suçlandı.

Avukatlar “Blue Origin bahse girdi ve kaybetti” iddiasında bulundu.Blue Origin’in yasal girişimi başarılı olursa NASA ve SpaceX arasındaki sözleşmeyi geçersiz kılabilir ve uzay ajansını ihale sürecini yeniden başlatmaya zorlayabilir. Yasal belgelerde, “Nesilde bir görülen tüm bu ivme, kendi kaderini NASA, Birleşik Devletler ve bugün yaşayan ve insanların kendi dünyamız ötesindeki dünyaları keşfettiğini görmeyi düşleyen herkesin kaderinin önüne koymayı amaçlayan tek bir tarafın elinde (bu durumda Blue Origin) kolayca bozulabilir” ifadelerine yer verildi.

Mahkeme sürecinin 1 Kasım itibarıyla sonuçlanması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...