Avustralya Kasım ayında, Covid salgınının başlangıcından bu yana ilk kez sınırlarını açmaya ve aşılanan vatandaşları ile onların yakınlarına uzun zamandır mahrum bırakıldıkları seyahat özgürlüğünü vermeye hazırlanıyor.

Avustralya, 18 aydır kendi vatandaşlarının ülkeden çıkışını yasaklamak da dahil dünyanın en sıkı sınır kontrollerinden birini uyguluyor.

Bu politikalar Covid salgınının önünü kesmek bakımından övgü aldıysa da sınırların ayırdığı aileler açısından çok tartışmalıydı.

2020 yılının Mart ayından bu yana kapalı olan ülkede, Başbakan Scott Morrison bugün, “Avustralyalılara hayatlarını geri vermenin zamanı geldi” dedi.

Morrison’un basın toplantısında yaptığı açıklamaya göre, Avustralyalılar, ülkedeki aşılama oranı nüfusun yüzde 80’ine ulaştığı andan itibaren seyahat özgürlüğüne kavuşacak.

Ancak bu kural Avustralya vatandaşları için. Yabancılara sınırların hemen açılmayacağını açıklayan hükümet, “turistleri de karşılayabilmek için” hazırlıkları sürdürdüğünü kaydediyor.

Avustralya hükümeti uzun vadede aşılamanın çok yüksek düzeyde gerçekleşmesi suretiyle “virüsle birlikte yaşamanın” mümkün olması ve hayatın normale dönmesini umuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.