Reuters’in (Jakarta) haberine göre, Lion Air tarafından işletilen B737 MAX uçağının Ekim 2018’de yaşadığı kazada uçakta bulunan 189 kişinin tamamı yaşamını kaybetmişti. Kazanın ardından üç yıl sonra, Boeing 737 MAX üzerindeki uçuş yasağının kaldırıldığı, Endonezya ulaştırma bakanlığının Salı günü(bugün) yaptığı açıklamayla duyuruldu.

Mart 2019’da Etiyopya Havayolları tarafından işletilen uçaklardan birinin karıştığı benzer şekilde ikinci ölümlü kazadan sonra B737 MAX uçaklarının uçuşu tamamen durdurulmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da hizmete verildikten sonra Avustralya, Japonya, Hindistan, Malezya, Singapur ve Etiyopya gibi ülkeler de tekrar uçuşa verilmesine müsaade verdiler. Aylar sonra Endonezya da MAX uçağının hizmete dönmesine onay verdi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, yasağın kaldırılmasının hemen yürürlüğe girdiğini ve düzenleyiciler tarafından uçağın sisteminde yapılan değişikliklerin değerlendirilmesinin takip edilmeye devam edileceğini söyledi. Ayıca Havayollarının, 737 MAX’ı tekrar uçurabilmeleri için uçuşa elverişlilik direktiflerine uyması ve uçakların devamlı denetimde olunacağını ve hükümetin de uçakları denetleyeceğini açıklamasında belirtti.

Yasak öncesinde 10 adet 737 MAX uçağını işleten Lion Air, konu hakkında yorum yapmadı.

Ulusal bayrak taşıyıcı Garuda Indonesia CEO’su İrfan Setiaputra Reuters’e verdiği demeçte borçların yeniden yapılandırılmasına odaklanıldığı için MAX uçağını filosuna yeniden dahil etme planının olmadığını söyledi. Yasaktan önce bir adet B737 MAX işleten devlet kontrolündeki havayolu, plan kapsamında B737 filosunu 142’den 66 uçağa indirmeyi planladığını söyledi.

İlk B737 MAX kazasını yaşayan Endonezya kazayı takiben 3 sene sonunda tekrar MAX uçaklarını uçuşa vermiş oldu. Görünen o ki son 50 yıl içinde yaşanan tasarım hatasının sebep olduğu bu iki kaza uçaklardaki tüm yolcu ve mürettebatın ölümüyle sonlandığı için yaşattığı travma bilhassa yaşamını kaybedenlerin aileleri ve ülkeleri için kolayca unutulmayacak.

Tüm uçucularımıza emniyetli uçuşlar, sağlıklı, güzel bir yıl dileriz.

Mutlu Yıllar

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.