10 yıllık Acil Tıp Teknisyeni (EMT) deneyimine sahip yeni işe alınan bir ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi (TSA) memuru, Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’nda boğulma tehlikesi geçiren iki aylık bir bebeğin hayatını kurtardı.

Bir anne, 2 aylık oğlunu güvenlikten geçirmek için araba koltuğunun taşıyıcısından kaldırırken, bebeğinin nefes almadığını fark etti. Kimsenin yardım edemediği annenin feryadına Cecilia Morales yetişti.

New Jersey kasabasında hizmet veren 10 yıllık deneyime sahip eğitimli bir acil tıp teknisyeni (EMT) olan  Cecilia Morales, anneye seslendi. “Ama çok gergindi ve oraya gitmezsem iyi bir sonuç olmayacağını biliyordum” dedi. “Kontrol noktası taşıma bandı makaralarının üzerinden atladım ve o bana bebeği verdi. Ona bebek Heimlich manevrası yaptım.” dedi.

Bebeği hava yolunu açık tutmak için dikkatlice tuttu, sonra yüzü aşağı bakacak şekilde koluna koydu ve sırtını okşadı. Cevap alamayınca tekrar denedi. İkincisinde tekrar nefes almaya başladı.

Orada, kısa bir süre sonra bebeğe biraz oksijen vermek için pediatrik EMT’nin gelmesini beklediler.

Ekim ayı sonlarında TSA’ya katılan bir Newark sakini olan Morales, daha önce yetişkinler ve çocuklar üzerinde EMT olarak Heimlich’i uygulamıştı, ancak bu, hayat kurtaran tekniği bir bebek üzerinde ilk kez uygulamıştı.

TSA’nın New Jersey Federal Güvenlik Direktörü Thomas Carter, “İşte iki ay ve kelimenin tam anlamıyla bir hayat kurtarıcı” dedi. “Memur Morales’in hızlı tepkisi ve eylemleri, bu ailenin mutlu bir tatil sezonu geçirmesini sağladı. Hareketleri ilham vericiydi.”

Morales, olayın görüntülerini görünce bunun yeni bir deneyim olduğunu söyleyerek, “Kendimi ilk kez bir hayat kurtarırken çalışırken gördüm. İzlemek akıllara durgunluk veriyordu. Eğitimimin ve deneyimimin yerini aldığını hissettim.”

Morales TSA yetkililerinden büyük övgü aldı.

TSA Müdürü Ayrana Frazier, “Memur Morales eleştirel düşüncesini, bilgisini ve hızlı yanıtını kullanmasaydı, belki de korkunç bir sonuç alabilirdik, Memur Morales özveriliydi ve önceliği bir hayat kurtarmaktı. Onu kendimizden biri olarak adlandırmaktan gurur duyuyoruz. ”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.