Habertürk yazarı Güntay Şimşek, Güney Kore’nin  Başkenti Seul’deki dünyanın en iyilerinden olan Incheon Havalimanı’nın bir özelliğini yazdı.

Şimşek’in yazısı şöyle;

VIP’si olmayan havalimanı Incheon!

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, IATA’nın (The International Air Transport Association) toplantısı sebebiyle Güney Kore’deyim. Başkenti Seul’deki dünyanın en iyilerinden olan Incheon Havalimanı’nın da detaylı gezeyim, çekimler yapayım istedim, ama katıldığım toplantı oluşturduğu yoğunluk bahanesiyle gerekli izni alamadım. Koreliler hata yapmaktan korktukları için risk de almıyorlar. Dünya genelinde de havalimanları devletlerin kontrolünde ve memurlar iş başında. Hem Koreli hem devlet memur olunca ‘iş yapma, sorun çıkmasın’ durumu söz konusu oldu.

Neyse ben size Incheon’un ilginç bir özelliğini, kimseye ayrıcalık tanımayan yanını anlatayım. ‘Herkes eşittir’ yaklaşımıyla VIP (Very Importan Person) salonu yapmamışlar.

Malum VIP salonları daha çok devlet erkanına, siyasisilere, diplomatlara hizmet ediyor. İşte bu havalimanında devlet zevatını, vatandaştan ayıran ve onlara ayrıcalıklı hizmet eden VIP salon yok. Çok hoşuma gitti. Bir elin parmaklarını geçmeyen, ülkenin en tepe yönetimine tahsisli özel bir salon varmış. Yabancı devlet adamları da burada ağırlanıyormuş. G. Kore’nin Devlet Başkanı, Başbakanı, Meclis Başkanı gibi isimleri bu salonu kullanıyor.

Bizde olduğu gibi uzayıp giden, bakan, eski bakan, falan yerin başkanı, filan yerin genel müdürü, milletvekili, eskisi, fahrisi vesair gibi uzayıp giden bir VIP listesi yok. Hizmette eşitlik var. Ayrıcalık isteyenlere için ise kim olursa olsun paralı CIP (Commercially Important Person) salonlarının kapısı açık.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.