14 Japon başbakanını ve Japon İmparatorunu Dünya’nın çeşitli yerlerine taşıyan ‘Air Force One’ olarak bilinen Boeing 747-400 tipi yolcu uçağı bir internet sitesi üzerinden satışa çıkartıldı.

Havacılık ürünlerinin satıldığı internet sitesi üzerinden 28 Milyon Dolar bedelle satışa çıkartılan Boeing 747-400 tipi uçak 1991 yılında üretildi ve Japon Öz Savunma Kuvvetleri adına tescil edilmiş durumda. Uçak VIP kullanım için özel olarak modifiye edilirken banyo, yatak odası, dinlenme odası gibi özellikler eklenmiş durumda.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından başkanlık uçağı olarak kullanılan ‘Air Force One’ kodlu uçaktaki 70 koltuğa karşın Japonya’nın ‘Air Force One’ında 85 koltuk bulunuyor.

Satıcı şirket tarafından 28 milyon dolara ilana çıkan uçağın yeni alıcısının  yeni bir uçak alıyormuşcasına yeni bir görüntü ile karşılaşacağı ilanda belirtilirken uçak devlet protokolü için uçtuğundan toplam uçuş saati sadece 16,332 saat olarak kayda geçmiş.

Japonya kısa süre önce devlet filosunda yer alan iki Boeing 747-400 tipi VIP uçağı emekliye ayırarak yerine Boeing 777-300ER tipi iki yeni uçak kullanmaya başladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.