Herkes İçin Havacılık Derneği İstanbul Temsilciliği’nin hazırladığı ve organize ettiği, Beykoz Üniversitesi’nin kapılarını açtığı etkinlikte Kadınlar Günü ve Dünya Havacı Kadınlar Haftasını kutlandı.

Yapılan etkinlikte konuşmacı Herkes İçin Havacılık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Temsilcisi Mehmet Celal Köse, Nuri Demirağ’ın Torunu Bilge Kum, Türk Hava Yolları Pilotu Elif Gültepe, Eğitmen ve Emekli Kabin Amiri Nalan Nebioğlu, UTED Yönetim Kurulu Üyesi ve Uçak Teknisyeni Özge Özal ve Herkes İçin Havacılık Derneği Üyesi ve Harekat Memuru Aybike Ertan yer aldı.

Herkes İçin Havacılık Derneği İstanbul Temsilcisi / Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Celal Köse, havacı kadınların sektörümüzdeki önemini dile getirirken sektörün gelişiminde önemli bir rol oynadığının altını çizdi. Herkes İçin Havacılık Derneği’nin gelişmelerinden de bahsederken her zaman daha da ileriye gitmek için daima çalıştıklarını dile getirdi. Ayrıca Herkes İçin Havacılık Derneği Kurucusu ve Başkanı Osman Ülkebaş’a teşekkürlerini iletti.

Nuri Demirağ’ın Torunu Bilge Kum Türk sivil havacılığının nereden nereye geldiğini, hangi aşamalardan ne zorlukla geçtiğimizi genç sivil havacılar ile paylaştı. Kum, büyükbabam girişimci bir insandı. Yaptığı çalışmaları ile ülkemizin gelişimine birçok katkısı olmuştur. Bu çalışmaları sayesinde şu anda Türk sivil havacılığının gidişatına ciddi manada yön verebiliyoruz ifadesinde bulundu.

Konuşmacılar havacılık sektöründe kadınların yeri ve önemi, yaşadıkları baskı, stres ve zorlukları paylaştılar.

Türk Hava Yolları’nda pilot olarak görev yapan Elif Gültepe, havacı kadın olarak pilotluk mesleğinin kendisine olan etkilerinden bahsederken pilotluk mesleğini seçerken ki durumundan sıkça bahsetti. 2011 den bu yana uçuş hayatının olduğunu dile getiren Gültepe, havacı kadınların sektörde oldukça önemli rollerde yer aldığını geçmişten günümüze resmederek örneklerle açıklarken havacı kadın oranının gün geçtikçe artması beni oldukça mutlu ediyor ve artmasını ümit ediyorum ifadesini kullandı.

Nalan Nebioğlu, bir havacı kadın olarak kabin memuru olarak görev yaptım. Aileme, çocuklarıma ve kendi hayatıma her zaman yer verdim ve işimi hiç bir zaman aksatmadım. Sevdiğim işi yaparken bunu da yapabilmem benim için büyük bir mutluluk diyerek havacı kadınların çalışma hayatında ailesi ile olan ilişkisinden örnekler verdi.

UTED Yönetim Kurulu Üyesi Özge Özal, yaptığım işin erkek işi olduğunu bana söyleyen milyonlarca insan var. Fakat dünyada kadın teknisyen sayısı az olmasına rağmen günümüze yaklaştıkça bu sayının artması beni mutlu ediyor. Staj yaptığım sırada tanıştığım kadın teknisyenleri örnek alarak bu işi yapmaya karar verdim. Ve şu an uçak teknisyeni olarak görev yapıyorum, mutluyum ifadesini öne sürdü.

Herkes İçin Havacılık Derneği Üyesi Aybike Ertan, şu anda İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Havacılık Yönetimi okuyorum. Aynı zamanda da özel bir şirkette 1 yıldır harekât memuru olarak görev yapmaktayım. Herkes benim için sen bu işi yapamazsın, bu iş sana göre değil gibi ifadelerde bulunduklarında bu işi yapmak için daha çok istekli oldum. Sevdiğim bir işi yapmak benim için büyük bir gurur. Havacılıkta birçok örnek var. Sabiha Gökçen, Bedriye Tahir Gökmen ve Yıldız Eruçman… Havacılık sektöründe kadınların da oldukça etkisi olduğu gibi havacılık branşlarında da başarılı olduklarını dile getirdi.

Büyük bir ilgi ile izlenen ve takip edilen bir etkinlikti. Yakın zaman diliminde üniversite öğrencileri ile sektördeki yetkilileri bir araya getiren bir proje üzerine çalıştıklarını dile getirildi.

Konuşmacılar konuşmalarının sonunda Herkes İçin Havacılık Derneği ve DOÇEV iş birliği çerçevesince konuşmacıların adına fidan diktirmişlerdir.

Dünya Havacı Kadınlar etkinliğinde desteklerini esirgemeye Türk Hava Yolları’na UTED’e ve üniversite öğrencilerinin bir sosyal medya projesi olan ve şuanda neredeyse herkes tarafından takip edilen Aircraft.Technic’e teşekkürü bir borç biliriz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.