Hindistan Hava Kuvvetleri’nde Hava Pilot Teğmen Bhawana Kanth MiG-21 Bison savaş uçağı ile eğitimlerini tamamladı.

Hindistan askeri tarihinde bir ilk yaşanarak bir kadın subay savaş uçağı pilotu olarak eğitimini tamamlayarak göreve başladı. Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından 22 Mayıs’ta yapılan açıklama ile Hava Pilot Teğmen Bhawana Kanth, ülkenin ilk kadın savaş uçağı pilotu olarak eğitimlerini tamamladığı duyuruldu.

Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Hava Pilot Teğmen Bhawana Kanth’ın ülkenin ilk kadın savaş uçağı pilotu olarak MiG-21 Bison savaş uçağında gündüz şartlarında eğitimlerini tamamladığını ve göreve başladığı belirtildi. Teğmen Kath Kasım 2017’de muharip filoda göreve başlamış, Mart 2018’de de MiG-21 Bison savaş uçağı ile ilk yalnız uçuşunu gerçekleştirmişti.

Hava Pilot Teğmen Bhawana Kanth, Hindistan Savunma Bakanlığı’nın kadınlara savaş uçağı pilotu olma yolunu açmasının ardından Temmuz 2016’da ilk kadın savaş uçağı olmak üzere seçilen üç adaydan birisi olarak muharip eğitimlerini tamamlayan ilk kadın savaş uçağı pilotu olarak Hindistan tarihine geçti.

Teğmen Kanth’ın bundan sonraki süreçte gece koşulları için muharip görev eğitimlerine devam etmesi planlanıyor.

SABİHA GÖKÇEN’DEN 83 YIL SONRA

Türk ve Dünya askeri havacılık tarihinin en önemli isimlerinden olan Sabiha Gökçen Dünya’nın ilk kadın savaş uçağı pilotu görevi için eğitimlerini 1936 yılında alarak bu alanda bir ilk olmuş ve Dünya havacılık tarihine geçmişti.

Sabiha Gökçen 1996’da havacılık kariyerinin en büyük ödülünü aldı. Amerikan Hava Kurmay Koleji’nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısı’nın onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava Üssü’nde ki törende “Dünya Tarihine adını yazdıran 20 Havacıdan biri” seçildi. Gökçen bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu.

Son uçuşunu 1996’da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yapmıştı.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.