Amerika’dan ürkütücü tablo…10 Mart’ta tüm uçaklar yere indirilince hava yolları zarar yazmaya devam ediyor.

Bloomberg’in analistlerine göre Boeing’in 737 MAX’e uçaklarının uçuşlarının durdurulması nedeniyle hava yollarının bu nedenle karşılaştıkları zararın, geri ödemelerinin tekrar servise verilebilecekleri varsayımı ile Ekim ayına kadar yaklaşık 1.4 Milyar dolar olabileceği belirtildi.

Türk Hava Yolları’nda durum ne

Bu kapsamda THY’nin de yere indirdiği 12 adet Boeing 737 MAX tipi uçaklarla ilgili zararın boyutu bilinmiyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı geçen gün yaptığı bir açıklamada, Boeing CEO Dennis Muilenburg ile İstanbul’da Cuma günü (yarın) görüşme gerçekleşeceğini ve gündeme tazminat konusunun da alınacağını ifade ederek, “… tazminata bunun bir parçası, kayıplarımızın tazmin edilmesi bunun bir parçası. Olayları tüm taraflarıyla birlikte değerlendiriyoruz.” vurgusunda bulunmuştu.

31 Mayıs’ta yapılacak THY genel kurulunda en önemli gündem maddesi olarak 737 MAX’lerin yol açtığı zararın yansımaları ele alınacak.

Şimdiye kadar THY’nın uğradığı maddi kayıplar konusunda tahmini bile olsa bir açıklama yapılmadı.

Bilindiği gibi Boeing, 7 Mayıs Salı günü Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Boeing 737 MAX kullanıcısı hava yolu şirketleri ve kiralama şirketleri ile bir araya gelmiş ve Sekiz ülke ile birlikte Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) katılımı ile üç ay sürmesi planlanan Boeing 737 MAX’in orijinal sertifikalandırma sürecine dair verileri değerlendirecek ortak çalışma grubu oluşturulmuştu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.