Hindistan hükumeti ciddi bir borç yükünün altında olan Air India’yı satarak büyük bir yükten kurtulmak istiyor.

Toplamda 7,7 Milyar Dolar borcu olan şirket devletin sağladığı fonlamalar ile ayakta kalıyor. Hükumet her yıl daha fazla miktarda vergiyi şirketi ayakta tutmak için kullanıyor. Sahip olduğu bazı özelliklerle muhtemel yatırımcıların dikkatini çekmeyi planlayan hükumet sahip olunan filo, siparişler ve imkanları önde tutmayı planlıyor.

118 uçaklık filosuyla Hindistan’ın en büyük ikinci filosuna sahip olan şirketin filosunu genişletmek üzere siparişleri bulunuyor. Bunun yanı sıra Dünya’nın en hızlı büyüyen havacılık pazarlarından olan Hindistan yatırımcılara önemli büyüme fırsatları sunabilecek konumda.

Hindistan pazarının bir numarası olan şirket filo büyüklüğünde geride kalmasına rağmen ülkenin en çok yolcu taşıyan şirketi konumunda. Uçabileceği bir çok noktaya operasyonel sebeplerle sefer koyamayan şirketin önünde büyüyebileceği pazarlar bulunuyor.

Bayrak taşıyıcı hava yolu olarak slot sıkıntısı çekmeyen şirket ülkenin kapasite sorunu yaşayan en büyük havalimanlarında en çok slot hakkına sahip şirket konumunda bulunuyor. Uluslararası uçuşlarında da ikili anlaşmalara dayalı olarak elde ettiği slotlar ile avantajlı olan şirket satış masasında bu kozu kullanmayı planlıyor.

Air India’nın en önemli rakibi olan IndiGo hava yolları son yıllarda büyüyen filosu ile önemli bir ivme yakalamış durumda. Her geçen gün Air India’nın pazar payını küçülten şirket son on yılda Air India’nın pazar payının yüzde 35 küçülttü.

Air India’nın azalan pazar payının yanında en büyük sorunu ise kar edememesi. Ciddi bir borç yükü altında olan şirket son on yıldır azalan pazar payı ve değişken yakıt maliyetlerinin etkisiyle hiç kar edemedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.