Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) 1996’dan bu yana sürdürülen Kaveri (GTX-35VS) motor projesini durdurma kararı aldı.

Savunma Bakanlığı yetkililerince duyurulan karar 1996’da başlanan ve 650 milyon ABD Dolarından fazla yatırım yapılan bir projenin durdurulması anlamına geliyor. Hindistan’ın öz kaynakları ile bir gaz türbin motoruna sahip olmasını amaçlayan proje ile elde edilecek olan motor yine Hindistan üretimi olan HAL Tejas hafif saldırı ve eğitim uçaklarında kullanılması planlanıyordu. Kaveri (GTX-35VS) motorunun geliştirme çalışmalarında uçak üzerinde test uçuşlarına başlanmıştı, IL-76 tipi bir nakliye uçağı üzerinde 73 saatlik test uçuşu gerçekleştirilmişti.

K-3

DRDO’dan kaynaklar Kaveri motorunu geliştirmekle görevli olan Gaz Türbin Geliştirme Kurumu’na (GTRE) projenin sonlandırılmasına rağmen 300 milyon dolarlık kaynak ayrıldığı açıkladılar. Her ne kadar Kaveri projesi sonlandırılmış da olsa GTRE’nin çalışmalarına devam edeceği ve laboratuvarlarda geleceğe dönük olarak geliştirme çalışmalarının devam edeceği açıklandı. GTRE müdürü ise yaptığı açıklamada projenin sonlanmasının kendilerini çok üzdüğünü ancak bir şekilde çalışmaların devam ettirilerek edinilen bilgi ve kazanımların yok olmasının önlenmeye çalışılacağını söyledi.

DSC01737-744598

 

Kaveri motoru ön görülen proje zamanında bitmesi durumunda HAL TEJAS I uçaklarında kullanılması planlanıyordu, ancak projenin aksaması sebebiyle HAL TEJAS I uçaklarında GE 404 motoru kullanıldı. HAL TEJAS II olarak adlandırılan ve geliştirilmiş modelde ise yine GE üretimi 414 motorları kullanılıyor.

hal_tejas_l3

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.