Bilim insanlarına göre cismin çizdiği tuhaf yörünge başka bir yıldız sisteminden geldiğine kanıt olabilir. Güneş Sistemimiz’deki nesnelerin Güneş etrafında dönerken sahip oldukları eliptik yörüngenin aksine yeni cisim, hiperbolik hareket ediyor ve bu da onun Güneş Sistemi’nin etrafında değil, içinde ilerlediğini gösteriyor.

Kaya, 2017’de Güneş Sistemimizde tespit edilmiş ilk yıldızlar arası cisim olan ve o zamandan beri bilim insanlarının gizemini çözemediği ‘Oumuamua’nın ardından gelen ikinci yıldızlar arası cisim olacak. Bilim insanları o alışılmadık cisim hakkında da hala çok az şey biliyor. Hatta nesnenin tuhaf hareketleri o kadar olağan dışıydı ki, bazıları aslında bir uzaylı aracı olabileceğini bile öne sürmüştü.

Eğer yeni cisim gerçekten başka bir yıldızlar arası ziyaretçiyse bu ‘Oumuamua’nın gizemini aydınlatmaya yardımcı olabilir. Ve hatta bu tür cisimlerin evrende nasıl hareket ettiğinin anlaşılmasına önemli katkı sağlayabilir.

Yeni cisim ilk olarak ağustos sonunda, kendi yaptığı teleskopla onu gören amatör gökbilimci Gennady Borisov tarafından tespit edildi. Borisov olası keşfini internette yayımladı ve diğer araştırmacılar da onaylamak için işe girişti.

Haberin devamı için; tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.