Amsterdam Havalimanı gürültü kirliliği ve uçakların iniş kalkışlarından kaynaklı havalimanı çevresindeki insanların işitme sorunları ya da huzurlu bir atmosfer yaratmak için oldukça enteresan bir fikirle bu sorunun önüne geçtiler.

Yetkililerin Avrupa’nın en yoğun uçuş trafiği olan bu havalimanındaki uçak seslerinin artık katlanılamaz olduğunu kabul etmesi neticesinde artık çalışmalar yapılması gerektiğini kabul etmesi çok uzun da sürmedi diyebiliriz.

Paul De Kort Adlı tasarımcı düzlük geniş bir vadi içerisinde yer alan bu Schiphol Havalimanı için ses duvarını nasıl sağlayabilecekleri üzerine beyin fırtınaları enteresan bir çözümle netice vermeye başlamıştı.Bu fikir bu düzlük alanın çevresini yapay ve sivri tepeler ile çevreleyerek ses dalgalarının kırılmasını sağlamak üzerine kuruluydu.

Böylelikle yılda 63 milyondan fazla yolcunun bir şekilde uğradığı Schiphol Havalimanı artık civar bölgelerdeki ev sakinlerini rahatsız edecek bir halden artık çıkacaktı.

Tasarım , basit bir matematik ve ses dalgalarının yayılma şeklini iyi bir analizin neticesinde doğmuştu.İlk uygulamalar başarılı sonuçları doğurunca  neredeyse dakikada bir uçağın indiği bu havalimanı artık rahatsız edici olmaktan çıkmıştı bile.

Mimarların uçak seslerini nasıl engelleyebileceğine yönelik detaylı analizler neticesinde şekillenen bu fikir gerçekten de iş yapmaya başlamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.