Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Hürkuş’un Anıtından Alınan Temsili Toprak Mezarına Konulacak

 

Vefatının 47. Yıl dönümünde Vecihi Hürkuş’un kabrine; Edirnekapı Şehitliği’nden ve Vecihi Hürkuş Anıtı’ndan alınan sembolik toprağı, Ankara’ya yürüyecek götürecek sporcu Savaş Altay, 29 Haziran 2016 Çarşamba günü saat 18.00 de anıttan uğurlanması sebebiyle bir tören düzenlendi.

 

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, sporcu Savaş Atalay, Kadıköy Kızıltoprak’ta bulunan Hürkuş’un anıtından aldığı temsili toprağı, 17 gün boyunca yürüyerek Ankara Cebeci Mezarlığı’na ulaştıracak.

 

Temsili toprağın alınması nedeniyle anıt önünde yapılan programda konuşan Dernek Başkanı  Avukat Bahadır Gürer, Türkiye tarihinde önemli bir yeri olan Vecihi Hürkuş’u anmak için Ankara’da düzenlenecek anma programında toprağın mezarına döküleceğini aktardı.

 

İstanbul’dan Çanakkale Şehitlerine 17 kez yürüyerek ulaşan Savaş Altay, Vecihi Hürkuş’a sevgisini, saygısını, İlk kadın hava şehidimiz Eribe’ye, Hava Şehitlerimize ve tüm şehitlerimize vefasını, bir kez daha gösterecek.

 

Yürüyerek iki yerden alınan toprağı Ankara’ya ulaştıracak olan Atalay ise heyecandan gece uyuyamadığını ve bugünün kendisi için büyük bir anlama geldiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Atalay cam kavanozlara konulan toprağı yanına alarak yola çıktı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR