Türk Hava Yolları (THY) dahil dünyada toplam 265 havayolu şirketini çatısı altında toplayan ve havayolu trafiğinin yüzde 83’ünü yöneten Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, küresel ölçekte havacılık endüstrisi ile ilgili verileri Cenevre’de açıkladı.Bu yıl sonunda küresel havacılık sektörünün toplam karının Temmuz ayı tahminlerinin yaklaşık 4 milyar daha altında kalarak 35.6 milyar dolar düzeyinde olması bekleniyor. Küresel büyüme hızının düşmesi ve petrol başta olmak üzere artan maliyetler nedeniyle IATA ,2017 için 29.8 milyar dolar kar öngörüsünde bulunurken bu rakamla havacılık sektörünün net karı 2016’ya kıyasla yaklaşık 5 milyar dolar daha aşağıda gerçekleşecek. Havayolu şirketlerinin ödediği vergi rakamı ise 123 milyar dolara ulaşacak.

Verileri değerlendiren IATA Başkanı Alexandre de Juniac ” 2017’de havayoluyla 4 milyar yolcunun uçmasını ve 55.7 milyon ton da kargonun taşınmasını bekliyoruz. Küresel GYİH’nın yüzde 1’i havacılıktan gelecek. Havacılık sektörü küresel ekonominin önemli bir gücü olmaya devam edecek. Ancak hükümetler havacılık sektörünün işini kolaylaştırmıyorlar. Küresel ölçekte vergi yükümüz 123 milyar dolara ulaştı. Bir bilet üzerindeki vergi adedi 230 kalemi aşmış durumda. Doğrudan maliyetler ve yetersiz altyapı nedeniyle milyarlarca dolar boşa harcanıyor. Bunlar havacılık sektörünün karşı karşıya bulunduğu bazı engeller sadece”şeklinde konuştu.

IATA havacılık sektörüne yönelik kar rakamını 2017 için 29.8 milyar dolar olarak öngörürken, sektörün yüzde 4.1’lik kar marjıyla 736 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. IATA Başkanı de Juniac değerlendirmesinde “Havacılık sektörü güçlü sonuçlar almaya devam ediyor. Bu yıl 35.6 milyar dolar düzeyinde rekor bir kar bekliyoruz. Artan petrol fiyatları nedeniyle 2017 daha zor bir yıl olacak, buna rağmen kar öngörümüz 29.8 milyar düzeyinde. Gelecek yıl karlı topraklara bir anlamda yumuşak ve güvenli bir iniş gerçekleştireceğiz. Yüzyüze bulunduğumuz belirsizliklere rağmen tarihimizde üç yıldır üst üste en iyi performansı gösteriyoruz. Diğer sektörler için üç yıl üst üste kar normal görülebilir.Ancak havacılık için üç yıllık sürdürülebilir karlılık ilk kez gerçekleşiyor”dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.