Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Alexandre de Juniac koronavirüs krizinin iki veya üç ay daha devam etmesi halinde havayolu endüstrisinin daha fazla zarar görmesine ve daha fazla konsolidasyona neden olabileceğini bildirdi.

Juniac, gelir kayıplarının Trump yönetiminin ABD’nin kıta Avrupası’nın çoğunda seyahat kısıtlmalarını açıklamasından önce, bir hafta önce tahmin ettiği 113 milyar doların muhtemelen üstünde olacağını belirtti.

Juniac, “Kısıtlamalar koyan tüm hükümetlerden ve özellikle ABD hükümetinden, bunu hafifletip hafifletmeyeceklerini belirlemek için kararı kalıcı olarak gözden geçirmelerini istiyoruz. Bu ne kadar erken o kadar iyi” dedi.

British Airways’in CEO’suna göre havayolları ‘benzeri olmayan’ krizle karşı karşıya 

British Airways’in CEO’su, havayolu endüstrisinin ‘benzeri olmayan küresel büyüklükte bir kriz’ ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı ve şirketin işten çıkarma, rotaları askıya alma ve uçaklarını yere indirmesi gerekebileceğini de sözlerine ekledi.

Financial Times tarafından görülen personele yönelik dahili bir mesajda, Alex Cruz, BA’nın her zamankinden daha finansal olarak dayanıklı ve güçlü bir bilançoya sahip olduğunu, ancak ‘büyük baskı altında’ olduğunu söyledi.

Lufthansa, devlet yardımı için başvuracak

Handelsblatt gazetesinin haberine göre Alman havayolu şirketi Lufthansa, koronavürüs krizi nedeniyle devlet yardımı için başvuracak.

THY’nin yemek şirketi 700 kişi işten çıkarttı

Türk Hava Yolları’nın (THY) uçuşlarında yemek hizmeti veren THY DO&CO İkram Hizmetleri Anonim Şirketi, koronavirüs tehditi nedeniyle yaşanan yolcu düşüşünü gerekçe göstererek 700 kişiyi işten çıkardı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.