Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaHavacılık HaberleriIATA: "Destekler havayolu şirketlerinde borç yükü yaratabilir"

IATA: “Destekler havayolu şirketlerinde borç yükü yaratabilir”

Pandemi döneminde en çok etkilenen sektörlerin başında gelen havayolu taşımacılığında gelir kaybı sürüyor.

Ülke hükümetleri havayolu şirketlerine sağlanan destekleri artırsa da bu destekler bir sorunu çözerken başka bir krizin habercisi olabilir.

IATA basın sözcüsü Chris Goater’a göre birçok devlet desteği sıkı regülasyonlara maruz kalsa da hükümetlerin bu dönemde bu konuda daha esnek oldukları inkar edilemez. “Destek birçok sektör gibi havayolu taşımacılığı için de kritik önem taşıyor,” diyen Goater, “bu destekler gösteriyor ki devletler havayolu taşımacılığın sadece kutulardan ve insanlardan ibaret olmadığının farkında.”

Ancak Goater’ın dikkat çektiği bir nokta da şu: stratejik önem taşıyan bu endüstrinin hayatta kalabilmesi için sağlanan bu desteklerin bir kısmı çalışan maaşları için ayrılmış, istihdam kayıplarını önlemek için ayrılan bütçeler; ve bu programlar yakın tarihlerde son bulacak.

İkinci olarak da verilen desteklerin birçoğu geri ödenecek. Goater, geri ödeme süreçlerinin havayolu şirketleri üzerinde “uzun vadeli etki bırakacağı ve büyüyen bir borç yükü yarattığı” uyarısında bulunuyor.

Devletlerden 150 milyar dolardan fazla destek geldi

IATA rakamlarına göre farklı hükümetlerin farklı havayolu şirketlerine sağladığı destekler 152 milyar doları aştı. Bu miktarın 58 milyarı devletlerin sağladığı borçlardan oluşurken, 20 milyarı doları kredi garantilerinden, yaklaşık 10 milyar dolarlık bir kısmı da vergi kolaylıklarından oluşuyor. Ve günü geldiğinde şirketlerin bu borçları ödemesi gerekecek.

Verilere göre sene sonuna varmadan küresel havayolu şirketlerinin borçları 550 milyar doları aşabilir.

Havayolu şirketlerine en çok desteği sağlayanlar Kuzey Amerika hükümetleri olurken, ikinci sırada Avrupa yer alıyor. Avrupa hükümetleri arasında Hollanda ve Fransa havayolu şirketlerine kuvvetli destek sağalayn ülkeler olarak öne çıkıyor. Asya Pasifik ülkelerinde ise en çok desteği sağlayan hükümet Singapur olarak kaydediliyor. Özellikle Latin Amerika ülkelerinde sağlanan desteklerin şirketlerin yıllık gelirlerinin %1’ni bile karşılamadığı görülüyor.

Goater, devletten devlete fark gösteren bu desteklerin tüm borç riskine ragmen şirketler için hayati değer taşıdığının altını çiziyor.

“Talepte bu benzeri görülmemiş çöküş sebebiyle hava trafiğinin korunması için destekler olmak zorunda,” diyen Goater uyarıyor, “Eğer havayolu şirketleri küresel olarak çökerse bu ekonomik toparlanma için ağır negatif sonuçlar taşıyacaktır.”

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

DHMİ Havacılık Akademisi Erzincan Eğitim Merkezi 2023 Yılında 837 Kişiye Eğitim Verdi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 2013 yılında Erzincan Havalimanı'nda hizmete açılan ve 2017...

Pegasus ve TEV, 1.000 kız öğrenciye üniversite bursu için imza attı

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk ve Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın,...

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Air Moldova’nın İşletme Ruhsatı İptal Edildi

Moldova Sivil Havacılık Otoritesi, Air Moldova'nın işlevsel uçak eksikliği nedeniyle işletme ruhsatını (AOC –...

Fransız şirket son teknoloji yangın söndürme uçağı geliştiriyor

Günümüzde kullanılan yangın söndürme uçaklarının dezavantajları var ve teknolojik olarak güncel değiller. Genç Fransız...

SWISS Air uçuşunda bavuldan radyoaktif madde sızdı

İspanyol savunma kurumu Civil Protections'a göre, Salı günü İsviçre Uluslararası Hava Yolları'na (SWISS) ait bir...

Pegasus, Balkanlarda toplam kapasitesini geçen yıla göre yüzde 50,4 artırıyor

Pegasus Havayolları, bölgede yeni hatlar açmaya devam ederken eski Yugoslavya pazarlarına 238.849 koltuk daha...

İGA İstanbul Havalimanı’nın 2023 İklim Değişikliği Raporlaması sonuçları açıklandı

İGA İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük sürdürülebilirlik derecelendirme platformu ‘Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) İklim...