Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkIATA: Maske kuralları nedeniyle "hava öfkesi" vakaları ikiye katlandı

IATA: Maske kuralları nedeniyle “hava öfkesi” vakaları ikiye katlandı

Havayolu kuruluşu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (International Air Transport Association -IATA) göre zorunlu maske takılmasıyla ilgili kurallar, kural tanımaz yolcuların dahil olduğu “hava öfkesi” vakalarında artışa neden oldu.

Kuruluşun Airlines adlı dergisinde çıkan bir yazıda, IATA 2020’de kurallara uymayan yolcuların çıkardığı olay sayısının önceki yıllara göre iki katına çıktığını bildirdi ve bu eğilimin 2021’de de devam ettiğini doğruladı.

IATA’nin Kabin Operasyonları Güvenliği Teknik Grubu’nun yaptığı resmi olmayan bir ankette havayolları kuruluşu, üye havayolu şirketlerinden birinin bir haftada 1000’den fazla kurallara uymama vakası kaydettiğini, başka bir şirketinse taşınan yolcu sayısını baz alarak kurallara uymayan yolcu vakalarında yüzde 55’lik bir artış yaşandığını hesapladığını tespit etti.

IATA’nin idari ve endüstri işler müdür yardımcısı Tim Colehan, “Vaka sayısındaki artışa dair açıklamalardan biri, bağlamın değişmesi olabilir” dedi.

“Maske takmamanın, emniyet kemeri takmamaktan ya da dizüstü bilgisayarınızı kaldırmamaktan hiçbir farkı olmadığı iddia edilebilir. Bunlar talimatların takip edilmediğini gösterir.”

Fakat pandemi ve halk sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle, maske takmamak durumu çok daha kişisel hale getirdiği gibi yolcular arasında tartışmalara da neden oldu.

“Ayrıca bu durum Amerika Birleşik Devletleri gibi yönetimleri, sıfır müsamaha yaklaşımı benimsemeye ve mürettebatı yaşanan olayları bildirmeye teşvik etmeye itti.”

Makalede IATA, dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri uçuşlarda sağlık ve hijyene dair yasalarını ve kılavuzlarını gözden geçirmeye ve kuralların net, cezaların da kurallara uymayanları caydıracak yeterlilikte olduğundan emin olmaya çağırdı.

Airlines dergisine konuşan Colehan, “Büyük para cezaları veya hapis cezalarının söz konusu olduğu daha ciddi olaylarda, cezai kovuşturma hala bir seçenek olarak mevcut” dedi.

“Bu ihlaller için aktif şekilde yaptırım uygulanmalı ve bu tarz davranışların sonuçları kamuoyuna duyurulmalı.”
Söz konusu gelişmeler, ABD Federal Havayolları Birliği (Federal Airline Association -FAA) Ocak ve Ekim 2021 başı arasında, yüzde 72’si ülkenin tüm uçaklarda ve havaalanlarında maske takmayı zorunlu kılan federal kuralına uymamakla ilgili olan 4 bin 600 vaka bildirirken geldi.

Yakın zamanda ABD, tüm havayolu şirketlerinin uçuşları ve bütün havaalanları için geçerli olan ülke çapındaki maske takma kuralını 18 Ocak 2022’ye kadar uzatmıştı.

Kurallara uymayan yolcu vakalarındaki artışa cevaben kısa süre önce Delta Havayolları, sorun çıkaran yolcular için havayolu şirketlerinin ortaklığıyla hazırlanacak, birleşik bir “uçuş yasağı listesi”nin paylaşılması çağrısında bulunmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...